iyiköfüfilm

7
Şub
2013

The Rocky Horror Picture Show (1975)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

rocky_horror_picture_showRichard O Brien‘ın (kendisi filmde Riff Raff adındaki Nosferatu benzeri “garip kahya” rolünde karşımıza çıkıyor) “The Rocky Horror Show” adlı müzikal tiyatro oyununun sinema versiyonu çekilmeye karar verildiğinde yapımda yer alanlar sinema tarihinin en acayip,en kült filmlerinden birini yaratacaklarını muhtemelen biliyorlardı ki öyle de oldu.

Çılgın bilim adamı-kadını, aşk,cinsellik,jartiyer, gösterişli giysiler,ekspresyonist makyaj ve tabi ki kas sevdalısı “tatlı travesti”Dr. Frank’n Furter rolünde tiyatro oyununda da aynı rolde yer almış olan ve ciddi anlamda filmin esas yıldızı olan Tim Curry (dip not: korku filmlerinin ve çeşitli filmlerin parodilerini yapmasıyla ünlü seri Scary Movie’nin 2.filminde de Rocky Horror Picture Show bir hayli parodi malzemesi oldu – böylece parodinin parodisi de yapılmış oldu- ve Tim Curry burda da profesör rolünde yer aldı); saftirik, naif genç çiftin kız tarafı Janet rolünde Susan Sarandon özellikle belirtilmesi gereken isimler olmakla beraber genç çiftimizin erkek tarafı Brad (Barry Bostwick), Riff Raff’ın iş, aşk ve tuhaflık ortağı hizmetçi Magenta (Patricia Quinn); Frank’n Furter’ın yarattığı ilk insanımsı canavar olan ve “evet farklı bir çekiciliği var ama daha kaslısını istiyordum” şeklinde açıkladığı Eddie (Meat Loaf) ; groupie olarak açıklanan, en çok Eddie karakterini sevip zaman zaman ağlayan zaman zaman Magenta ile fingirdeyen başka deyişle “virgin” modundan “slut” moduna çoktan geçmiş olan ve bundan memnun görünen Columbia (Nell Campbell) ; Eddie’nin akrabası olduğu iddiasıyla evi ziyaret eden ve tekerlekli sandalyeyle evde turlar atan araştırmacı kişilik Dr.Everett Scott (Jonathan Adams); Frank’n Furter’ın daha kaslı insanımsı canavarı Rocky Horror (Peter Hinwood) ve anlatıcı rolündeki Charles Gray filmin ana kadrosunu ve karakterlerini oluşturuyor. Bunun yanında tabi ki bir sürü “Annual Transylvanian Convention” misafiri de yer almakta. Tekrar filmin kendisine ve konusuna geldiğimizde belirtilmesi gereken en önemli unsur tabi ki müzikal versiyonunda da olduğu gibi kaynağının B filmler olmasıdır. B filmlerin çeşitli klişelerini de zaten sık sık görebilmekteyiz. Ama bu klişeler öyle iyi kullanılmış ki sıkıcı değil aksine gayet eğlenceli şekildeler. Sevdiğim bir diğer özelliği müzikal yapısına (diyaloglar sürerken birden müziğe geçilmesi gibi klasik öğelere) sadık kalınması. Soundtrack albümü ve içindeki parçalar da hali hazırda birçok film severin bildiği gibi dillere destandır. ( Sweet Transvestite, Touch Me, Time Warp vs vs.)

27 yıl boyunca Almanya Münih’te bir sinemada gösterilmesiyle “en uzun süre gösterimde kalan film” olma unvanına sahip olduğunu da belirtmek gerek. İlk gösterime girdiğinde hak ettiği değeri görmemiş olsa da zamanla “midnight movie” klasmanında giderek ön plana çıkmış ve en ünlülerinden aynı zamanda en çok izleyiciye sahip olanlarından biri olmuştur.

Konusuna gelince Brad ve Janet adlı saftirik çiftimiz Alacakaranlık Kuşağı tadında ormanda kaybolmuşlardır ve tabi ki sığınacak bir ev ararken şimşeklerin aydınlattığı bir şato görürler amaçları aslında sadece kurtulabilmek adına telefon etmek olmasına rağmen bu eve denk gelmeleriyle birlikte telefon dışında belki de hiç düşünmedikleri bir çok şey bulurlar. Şatoya adım atanın çıkışta kesinlikle aynı olmadığı bir yerden söz ediyoruz. Halloween partisi benzeri bir Transilvanyalılar Derneği Buluşmasına katılıp Time Warp şovunu canlı izlemek, üstte açıklamasını yaptığım tüm karakterler ile karşılaşıp çeşitli sıradışı maceralar yaşamak ve baştan çıkarılmak -baştan çıkarılmak demişken bunu tabi ki en iyi Dr.Frank’n Furter yapıyor-, jartiyer, büstiyer, kırmızı ruj, topuklu ayakkabı giyip dans etmek gibi pek çok “slutty” aktivite sonucunda bütün bunların neden olduğu konusunda belki de en iyi cevap yine filmdeki bir şarkı ile geliyor:
“Don’t dream it,be it”.

Özetle gelmiş geçmiş en kült filmlerden biri olma özelliğini hala gururla taşıyan “Rocky Horror Picture Show” camp filmleri, müzikal, rock opera, korku, parodi, erotik filmler, B filmleri gibi envai çeşidi içinde barındırmasıyla bu türlerin hepsini ya da herhangi birini sevenler için tam da biçilmiş gösteri.

İpek Çakır

rocky-horror1

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni