iyiköfüfilm

26
Mar
2011

The People Under the Stairs (1991)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

The People Under The Stairs (1991) sinemada dehşet ustası Wes Craven’in 12 yıllık bir düşüydü. 1985’te gerçekleştirdiği klasiği A Nightmare on Elm Street ile kötü rüyalarımızı yeniden tanımlayan Craven ilk iki filmi “The Last House on the Left (1972)” ve “The Hills Have Eyes (1977)” ile korku ve gerilim türüne yeni boyutlar katmıştı.

Tıpkı ustası Hitchcock gibi Craven de korkularımızın kaynağının günlük yaşantılarımızdaki sıradan olaylar olduğunu düşünür. Filmleri, insanları yerlerinden sıçratmak için değil, insan ruhunun derindeki bölgelerine uğrayan adı konmamış korkularını araştırmak için yapılmışlardır.

The People Under The Stairs’de Craven bir çok yeni yüzü bir araya getirdi: Michael Jackson’ın Moonwalker’ından hatırlayacağımız Brandon Adams çeştşi TV dizilerinde rol almış A.J. Langer; bunların yanında David Lynch klasiği Twin Peaks’de çok ilginç tiplemeler sunan tiyatro kökenli iki oyuncu Everett McGill ve Wendy Robie. McGill’i, Annaud’un unutulmaz filmi Quest For Fire ve James Bond dizisinden ve Licence to Kill gibi yapımlarda rol almış.

Kamera arkasında ise, gerçekten de çok güçlü bir teknik ekip kurmuş Ceraven. Bir çok çalışması Oscar ve Emmy’lere boğulan görüntü yönetmeni Sandi Sissel Honey, I Shrunk the Kids (1989)’in başarılı özel efektçisi Peter Chesney.

Wes Craven, Santa Monica Evening Outlook adlı günlü bir gazetede okuduğu bir haber karşısında dehşete dütü. Hırsızlık ihbarı yapılan bir eve giren polisler, karanlık bir odadan sesler geldiğini duymuşlar, odaya girdiklerinde çok sayıda küçük çocukla karşılaşmışlardı. Çocukların hiç biri, hayatları boyunca evden dışarı adımlarını atmamışlardı.

Bunu izleyen araştırma da çocuklarını kapalı yerlere kilitleyen “normal” anne-babaların çokluğu küçük ama anlamlı bir skandal yarattı. “Çok etkilenmiştim, oturup hemen 80 sayfalık bir taslak yazdım. Ancak o günden bu yana öyküye bir çok yeni şeyler katıldı” diyor Craven. Bir on yıl boyunca bu hikayeyi filmlerştirme düşünü ertelemek zorunda kalan yönetmen, her zaman yaptığı gibi, toplumsal açılımlara sahip bir öyküyü gerçeküstü bir yapı içerisinde anlatma çabasına girmiş The People Under The Stairs’de.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • deniz tokgöz
  27 Mar 2011 09:33

  annecik babacık.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni