iyiköfüfilm

The Neanderthal Man 1953, Amerika yapımı, 78 dakikalık, siyah beyaz bir bilim kurgu filmi. Başrollerinde Robert Shayne, Richard Crane ve Joyce Terry’nin olduğu filmin yönetmeni ise E.A. DuPont. Film bazı sahneleri ve konusuyla 1931 yapımı Dr. Jekyll and Mr. Hyde filmini çağrıştırsa da, genel olarak 1980 yapımı Ken Russell’ın Altered States’i tadında bir film.

Film konusu bakımından döneminin oldukça ilerisinde. 50’li yılların tipik Amerikan bilim kurgu filmlerine baktığımızda genel olarak uzaylıların dünyayı istilası ya da istila çabaları konu edilmekteydi. The Neanderthal Man’de ise çılgın bir bilim adamı olan Prof. Clifford Groves’un ( Robert Shayne) çılgın deneyleri anlatılmakta. Prof. Groves geliştirdiği bir serum ile evrimi tersine çevirmiştir. Mağara adamları ve zeka düzeyleri üzerine çalışan bilim adamı deneyini çeşitli hayvanlar üzerinde denemektedir. Keşfini ilk kez bir insan üzerinde denemek içinse hizmetçisini seçer ve kadın bir mağara kadınına dönüşür. Bunun üzerine serum üzerinde tekrar çalışan çılgın profesör, serumu kendi üzerinde dener ve kendisini de bir mağara adamına dönüştürür. İçgüdüsel olarak etrafına zarar vermeye başlayan Profesör, modern insan gözünde bir ava dönüşmüştür. Filmde doktorun laboratuarında geçen sahneler, hareketleri ve yüz ifadeleri 1985 yapımı Stuart Gordon’ın Re-Animator filmine de ilham kaynağı olmuştur.

Filmin makyajları, bir önceki yazıma konu olan, korku ve bilim kurgu sinemasının kötü  ünlü makyaj uzmanı Harry Thomas’a ait. Dönüşüm sahneleri ve mağara adamı makyajı oldukça komik. Ayrıca oyunculuk da bir B film standartlarında. B filmlerinde genel olarak gördüğümüz zayıf oyunculuk, teknik yetersizliklere rağmen senaryo çoğu popüler filme göre başarılı ve diğer filmlere de esin kaynağı olacak türden. Zira kıyıda köşede kalmış birçok B filminin de günümüz sineması üzerindeki etkileri yadsınamaz.

Filmin yapımcılığını  üstlenen Aubrey Wiseberg ve Jack Pollexfen, aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan kişiler. İkili 50 ve 60’lı yılların kült B korku ve bilim kurgu filmlerinde gerek bir arada gerekse ayrı çalışmalarıyla tanınmakta. Gerçek klasikler olan The Man from Planet X, Daughter of Dr. Jekyll, Captive Women ve The Atomic Brain bunlardan bazıları.

Yönetmen koltuğunda ise Ewald André Dupont ismini görmekteyiz. Yönetmenin bu filmle birlikte iki filmini izlemiş olmama rağmen yaptığım kısa araştırmada E. A. Dupont’un kaliteli yapımlara özellikle dramlara imza attığını görüyoruz. Zira izlediğim diğer filmi  Varieté (1925) Alman sinemasında ekspresyonist akımın öncü filmlerinden biridir. Yönetmen ise Almanya’daki film endüstrisinin kurucularındandır. 1916 yılında bir gazetede köşe yazıları yazmaya başlayan E. A. Dupont bu dönemde senaryolar da yazmaya başlıyor ve ilk filmini 1918 yılında çekiyor. Birçok sessiz filme imza atan yönetmen daha sonra İngiltere’ye ve oradan da Amerika’ya geçer.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni