iyiköfüfilm

29
Eki
2012

The Narcotics Story (1958)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Uyuşturucu her zaman popüler kültürde kendine yer edinmiştir. Hatta pek çok filmin odak konusu olmuştur. Uyuşturucu temalı bazı filmler komedi içerikli, bazıları ise olayı oldukça ciddi bir şekilde ele alır. Tamamen kurgusal olabileceği gibi gerçek hayatta yaşanmış uyuşturucu kullanımıyla ilgili olaylara da yer verir.

The Narcotic Story, yukarıda bahsettiğimiz gibi uyuşturucu temalı, yönetmenliğini Robert W.Larsen’in yaptığı 1958 Amerika yapımı bir film. Film ayrıca Goofballs and Tea ismiyle de biliniyor.

Film, yarı belgesel niteliğine sahip. Gerçek hayattan, yaşanmış olayların dramatizasyonunun yer aldığı film uyuşturucu kullanımı ile ilgili. Aslında polislere yönelik bir belgesel gibi ele alınabilir. Filmde diyalog yok, bir anlatıcı var ve yaşanan olayları onun anlatımıyla izliyoruz. Çekildiği dönem olan 1958 yılında özellikle yoğun olarak kullanılan uyuşturucular ve marihuana kullanan gençler, uyuşturucuyu temin etme yolları, uyuşturucu kullanan bir kişiyi nasıl anlayacağınızı anlatan görüntüler ve insanların uyuşturucuya yönelmelerinin altında yatan faktörler de filme konu oluyor.

Filmde yapılan açıklamalar oldukça bilgilendirici düzeyde. Zaten filmin amacı da bu. İzleyicileri (çoğunlukla polisleri) bu konuda bilgilendirmek ve aydınlatmak.

The Narcotic Story’de her anlamda bir bilgilendirme mevcut. Örneğin nasıl iyi bir şekilde joint sarılır, marihuana bitkisinin joint için en iyi kısmı neresidir, maksimum etki için nasıl içilmesi gerekir gibi soruların tüm cevaplarını filmde bulmak mümkün. Ayrıca dönemin yer altı jargonu da bolca kullanılıyor.

Film kendisinden yaklaşık 30 yıl önce yapılmış yine bir Amerika yapımı olan Reefer Madness ile benzer özellikte. Reefer Madness 1936 yapımı ve finansmanı bir kilise grubu tarafından karşılanıyor. Aileleri çocuklarını uyuşturucudan uzak tutmak adına bilgilendirme amaçlı yapılan Reefer Madness kült haline gelmiş ve ilk dönem başarılı bir B filmi örneği. The Narcotic Story de Reefer Madness ile aynı amaç doğrultusunda yapılmış bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni