iyiköfüfilm

19
Şub
2009

The Killer Must Kill Again (1975)

Giallo Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

killYönetmenliğini Luigi Cozzi’nin yaptığı ilginç bir giallo.(D. Argento’nun yardımcısı olarak da çalışmış.) Ayrıca yönetmenin ilk profesyonel  filmi. Neden ilginç diyorum bilindiği gibi giallo filmlerde katili genelde filmin sonuna kadar görmeyiz. Bir giallo filminde katille ilgili izleyebileceğiniz tek şey suratı belli olmayan ve genelde deri eldiven giymiş birinin olduğudur. Filmimizde ise katili daha filmin ilk karesinde görüyoruz. Hatta filmden önce afişine bakarsak katilinde bize baktığını görebiliriz.

Filmin konusuna gelecek olursak. Georgio tam bir zamparadır. Zengin eşi ile ilişkileri iyi değil ve ilişkisini karısının serveti için bitirmez. Bir gece eşiyle kavga edip evi terk eder. Issız bir yerde telefon kulübesinde görüşme yaparken. Bir adamın ölü bir kadını arabanın içine koyup su kanalına ittiğini görür. Katilin yanına giderek karısını öldürmesini ve bunun karşılığı olarak para teklif eder. Cinayeti kendisinin evde olmadığı bir gece işlemesini söyler. Katil cinayeti işledikten sonra Georgio’nun eşini evin önünde duran arabanın bagajına koyar. Delilleri temizlemek için tekrar eve döner. Bu sırada dışarıdaki araba çalınmıştır. Maceracı genç bir çift tatil için arabayı çalmıştır. Buradan sonra film başka bir boyut kazanır ve katil genç çiftin peşine düşer.Filmi aynı yıl yayınlanan Dario Argento’nun Deep Red’i ile karşılaştırdığımızda Deep Red’e göre oldukça yumuşak kaldığını görüyoruz. Filmdeki  üslup daha çok Hitchcock vari diyebiliriz.

Filmin kuşkusuz yıldızı katil rolünde izlediğimiz Michel Antonie. Antonie filmde makyajında etkisiyle hissizleşmiş suratı gerçekten ürkütücü görünüyor. Bunun yanında filmde Let Sleeping Corpses Lie filminden tanıdığım Cristina Galbo’ da oynuyor.

Bu alt korku türünün fanatiklerinin muhakkak izlemesi gereken filmlerden.

killer

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  24 Şub 2009 12:17

  Aksamış yönlerine rağmen sevdiğim ve merakla izlediğim bir filmdi. Ama filmin en büyük artısı, Cristina Galbo’yu saymazsak, kendine has yüzü ile Michel Antonie. Ya da kendi ismiyle Antoine Saint-John. Fulci’nin L’Aldilà’sının acılar içindeki Schweick’ının ta kendisi. Fellini, Milius ve Leone gibi isimlerle çalışmış olmasına rağmen ne yazık ki pek kalabalık bir filmografiye sahip değil.

 • DVDdeDVD
  30 Mar 2009 12:28

  Filmi bu yazıdan öğrenip, interneti didik didik aradıktan sonra, türkçe altyazısı piyasada bulunmadığı için ingilizce altyazı ile izledim.

  spoiler olabilir buralar:

  Katilin çalınan arabasının izini bulabilmesi ve final bölümünde Georgio’nun arabanın içinde cesedi gördükten sonra denize atmaya götürmesi biraz olmamış gibi. Georgio arabayı götürmeseydi suçluluğu kanıtlanmayacaktı, katil arabanın izini bulamasa zaten bunların hiç biri olmayacaktı. 🙂

  spoiler bitti.

  Bu önemli “zorlamalar’ın” dışında seyri zevk veren akıcı bir film. Gerilim klişeleri falan harika, türk sinemasındada böyle filmler görmek dileğiyle..

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni