iyiköfüfilm

incredible-shrinking-man (2)50’li yılların bilimkurgu yönetmeni Jack Arnold’ın çektiği The Incredible Shrinking Man (1957) adlı kült bilimkurgu filminde Grant Williams (Scott Carey), Randy Stuart (Louise Carey), Paul Langton (Charlie Carey), April Kent (Clarice) gibi oyuncular yer alıyor. Richard Matheson’nın The Shrinking Man adlı romanından uyarlanan filmin Dünya Bilim Kurgu Derneği’nin vermiş olduğu En İyi Dramatik Sunum dalında Hugo Ödülü de var.

Eşiyle birlikte tatile çıkan Scott Carey, bir tekneyle denize açılırlar. Tuhaf bir toz bulutuna maruz kalan Carey, altı ay sonra bedeninde bir tuhaflık fark eder; zaman geçtikçe küçülmektedir. Bu duruma eşi de dahil olmak üzere doktorlar da inanmaz. He geçen gün biraz daha küçülen Carey, hiçbir insanın başına gelmeyen bu olağanüstü hastalık karşısında elinden hiçbir şey gelmez. Bir sürü teste girer ama küçülmesini engelleyecek bir çözüm yolu bulunamaz.

İyimser ve sevgi dolu bir adam olan Carey, basının da dikkatini çekince kendini bir ucube gibi hissetmeye başlar ve bu his onu bambaşka bir insana dönüştürür. Kendinden daha kısa olan sirkte çalışan cüce Clarice ile tanışınca kendini daha iyi hissetmeye başlasa da bu durum uzun sürmez. Küçülmeye devam eden Carey, Clarice’den daha da kısa olduğunu farkeder. Carey iyice umutsuzluğa kapılmıştır. Karısı Louise, onu sevmeye devam etse de karısının ona acıdığını düşündüğü için karısına kötü davranır.

Talihsiz bir kaza sonucu evinin bodrumunda kapalı kalan Carey’nin öldüğü zannedilir. İyice küçülmüş olan Carey’nin artık daha büyük sorunları vardır. Hem yiyecek sıkıntısı hem de dev bir örümceğe yem olma korkusu onu hastalığından çok hayatta kalma mücadelesi için savaşmaya itecektir.

The Incredible Shrinking Man, dönemine göre görsel olarak iyi kotarılmış bir bilimkurgu filmi… Carey’nin örümceği, fiziğini değil zekasını kullanarak yenmeye çalışması ve günlük hayatta fark edilmeyecek kadar küçük olan nesnelerle düşmanından kurtulma çabaları takdirle karşılanacak bir zeka örneği… Film, finale doğru ilerledikçe bilimkurgudan metafiziğe doğru bir yol çiziyor ve ummadığımız bir finalle noktalanıyor. Sırf bu yönüyle bile izlenmeye değecek bir kült film.

Müge İbrikçi

incredible-shrinking-man 1

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • nomercy33
  8 Haz 2014 04:05

  İzlerken çok keyif aldığım bir filmdi. O kadar efsane ilerleyen filmi dini mesajla bitirdiler ya, işte orada büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Yine de kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni