iyiköfüfilm

10
Mar
2011

The Girl Who Knew Too Much (1963)

Giallo kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

The Girl Who Knew Too Much 1963 yapımı bir giallo. Yönetmenliğini Mario Bava’nın yaptığı film ilk giallo film olarak gösteriliyor. Başrollerinde Dr.Marcello Bassi rolüyle John Saxon ve Nora Davis rolüyle de Leticia Roman yer alıyor. Thriller, sexploitation ve korkunun iç içe geçtiği film Bava’nın siyah beyaz olarak çekilmiş son filmi.

Nora Davis (Leticia Roman) Roma’ya hasta teyzesini ziyaret etmek amacıyla gelir ve bu seyahat sırasında bir cinayete şahit olur. Ortada bir ceset ve ipucu olmadığı için ilk başlarda polise gördüklerinin gerçekliğini kabul ettiremese de bir gün gazetede gördüğü haber ile bu cinayetleri işleyenin “Alphabet Killer” isimli cinayetlerini kişilerin soyadı sırasına göre işleyen bir seri katil olduğunu anlar. Nora bir anda kendini büyük bir belanın içinde bulur. Artık gizemli katilin yeni hedefi Nora olmuştur.

Film oldukça hızlı bir tempoya sahip. Senaryo ve oyunculuklar, özellikle genç ve etkileyici Nora Rolündeki Leticia Roman çok başarılı. Plajda güneşlenme sahnesinde kameranın baştan ayağa Nora’nın üzerinde olduğu sahnede ekrana ne kadar yakıştığını görmek mümkün. Ayrıca Nora ve Marcello arasındaki kısa aşk sahnesinde de biraz erotizm görmek mümkün. Aynı zamanda John Saxon’un da başrolde iyi bir iş çıkardığını söylemeden geçmek olmaz.  Bava’nın filmlerinde doğal ışık kullanmayı pek tercih etmediğini ve renk kullanımı konusunda ne kadar usta olduğunu biliyoruz, bu filmde kullandığı yoğun bir dramatik etki veren aydınlatma çok başarılı. Renk kullanımı olmayan bu siyah beyaz filmde bu etkiyi gölgelerle çok iyi yansıtmış. 

The Girl Who Knew Too Much filmini izlerken yönetmeninin bir İtalyan olduğunu bilmiyorsanız, bir Hitchcock filmi izlediğinizi sanabilirsiniz. Ayrıca Bava filmine verdiği isimle bir nevi Hitchcock’a saygı duruşunu gösteriyor diyebiliriz. (Hitchcock’un 1956 yapımı The Man Who Knew Too Much filmi ile olan isim benzerliği). Entrika, röntgencilik, şüphe, gerilim ve cinayet ile beraber Hitchcock ruhuna, içine mizah unsurları ve biraz da romantizm katarak eşsiz bir hale sokuyor.

Filmdeki her bir sahne Bava’nın yönetmenlik yeteneğini gözler önüne seriyor. Küçük bir sahnede bile ne kadar detaycı çalıştığını, ufak bir kamera hareketiyle bir anda seyircide büyük bir gerginlik ve şüphe yarattığını görüyoruz. Gizem tüm film boyunca devam ediyor, izleyiciye filmin sonuna kadar katil ile ilgili farklı tahminlerde bulunduruyor.

Film Amerika pazarında ise The Evil Eye ismiyle gösterime girmiş. Fakat sadece isminde değil bazı sahnelerde de değişiklikler olmuş. Uyuşturucu içeren görüntüler çıkarılıp daha fazla komedi unsuru ilave edilmiş. Ayrıca Robert Nicolasi müzikleri de Amerika gösteriminde yer almıyor.

The Girl Who Knew Too Much, tam bir giallo klasiği. Türün sevenleri ve Bava hayranları için kaçırılmaması ve mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni