iyiköfüfilm

20
Şub
2009

The Eroticist (1972)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Godfather of Gore.

eroti

İtalyan sinemasının sıra dışı yönetmenlerinden biri de hiç kuşkusuz Lucio Fulci’dir. Fulci’nin korku filmi fanatikleri arasındaki yeri başkadır.

Fulci sinemaya 50’li yıllarda atılır. Bu dönemde senarist ve yönetmen yardımcısı olarak çalışır. 1959 yılında yönetmenliğe terfi eden Fulci’nin ilk filmi The Thieves (I Ladrdi)’dir. Fulci de diğer bir çok İtalyan yönetmen gibi Komedi, Western, Korku, ve Aksiyon filmleri yönetmiştir.

Çok fazla Komedi filmine imza atmasa da bu filmlerden biri de The Eroticist (1972)’dir. Filmin adından The Exorcist’in bir parodisi gibi görünse de aslında The Exorcsit ile her hangi bir benzerliği yoktur. Yapım yılları da bunu gösteriyor.

Film çoğu seks komedileri gibi aptalca bir mizahı barındırmıyor. İtalyan bürokratik sistemi ve Katolik kilisesinin bir eleştirisini görüyoruz filmde. Filmin konusuna gelecek olursak; Giovanni Puppi (Lando Buzzanca) başkan adayı bir senatördür. Ve cinsel bir kompülsiyonu vardır. Kadınların popolarını ellemek. Başkanlık seçimlerinin yaklaştığı dönemde, senatör Giovanni Puppi bu karşı koyamadığı davranışının ıslahı için kendisini manastıra kapatır. Giovanni burada da rahat durmaz ve rahibeleri gözüne kestirir.

theeroticist3

Giovanni’nin kendini manastıra kapattığını öğrenen rakip başkan adayları da onun başına güzel ve çekici bir rahibeyi sararlar. İspanyol surrealist yönetmen Luis Bunuel’in THE EXTERMINATING ANGEL (1962) filmiyle de benzer özellikler taşımaktadır film. The Exterminating Angel’da da Burjuvazi, Siyaset, Kilise ve Kamu alanlarındaki çöküşe işaret etmektedir.

Bir paragrafta filmin başrol oyuncusu Lando Buzzanca’ya açmak istiyorum. Bazzanca rolünün hakkını fazlasıyla vermiş takıntılı rolünün üstesinde başarıyla gelmiş.

Fulci fanatikleri için ilginç bir deneyim olacak güzel bir yapım.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  24 Şub 2009 12:10

  Popo ellemek gibi cinsel bir “kompülsiyonu” (!) konu edinen ve başrolünde Lando Buzzanca olan bir Fulci filmi? Fulci’yi yaşayan ölü filmleriyle bağrıma basan ben eninde sonunda bu gerçekle yüzleşmeliydim, değil mi!?

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni