iyiköfüfilm

15
Şub
2011

The Dragon Strikes Back (1974)

Spaghetti Western kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Yönetmenliğini Mario Caiano’nun yaptığı, başrolünde ise Klaus Kinski ve Chen Lee’nin yer aldığı 1974 yapımı bir spaghetti western olan film birçok değişik isimle bilinir. The Fighting Fists of Shanghai Joe, To Kill or to Die ve özellikle My Name is Shanghai Joe filmin bilinen diğer isimleridir.

The Dragon Strikes Back, Çin’den Amerika’ya gelmiş bir göçmenin, Meksikalı kölelerin özgürlüğü için zalim liderlerine karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Joe (Chen Lee) küçük bir Teksas kasabasına yerleşmiş bir Çinlidir. Kasabanın yerlisi kovboylar dışarıdan gelenlere karşı pek nazik değillerdir. Fakat sonradan fark ederler ki Joe sıradan bir adam değildir. Dövüşteki ustalığıyla bir anda kasabada şöhret sahibi olur. Bu şöhret ülkenin en büyük çiftliklerinden birine sahip Stanley Spencer ‘a (Pierro Lulli) kadar ulaşır ve onun yanında çalışmaya başlar. Fakat bir süre sonra aralarındaki arkadaşlık düşmanlığa dönüşür. Çünkü Joe, Spencer’ın aslında bir kaçakçı olduğunu ve Meksikalı çiftçilere yaptığı zalimliğe şahit olur ve ona karşı mücadelesi başlar.

İstismar sinemasında türlerin iç içe geçmesi yabancı bir durum değil. Fakat western ve kung-fu kombinasyonundan ilginç bir iş çıkmış. Filmde Spencer’ın adamı Scalper Jack rolündeki Klaus Kinski yalnızca 10 dakika kadar görünüyor. Fakat dönemin tanıdık isimlerinden Gordon Mitchell ve Giacomo Rossi-Stuart da filmde yer alan aşina olduğumuz isimlerden. Filmin müzikleri Bruno Nicolai’ye ait, çok etkileyici olmasa da eğlenceli. Durmayan bir aksiyonla devam eden filmde, bolca uçan tekmeler, kan ve biraz da gore unsurlar görmek mümkün.

Filmde Joe karakteri ile başrolde yer alan Chen Lee, kariyeri boyunca yalnızca dört filmde oynamış bir oyuncu. İşin ilginci ise bu dört filmin üçünün İtalyan filmleri olması.

The Dragon Strikes Back’in vizyona girmesinden bir yıl sonra devamı niteliğindeki Return of Shanghai Joe çevrildi. Bu filmde bir önceki filmden sadece Klaus Kinski yer aldı, fakat farklı bir karakter olarak. Yönetmenliğini Bitto Alberti’nin yaptığı 1975 yapımı bu filmde Joe karakterini ise Cheen Lie oynadı.

Film için klasik bir western beklentisi içinde olmamak gerek. Filmde campy unsurlar kullanılmış. Filmde kullanılan şiddet unsurları ise grafik düzeyde. İlk başta oldukça zayıf başlayan aksiyon, çok hızlı bir şekilde şiddete dönüyor. Başlangıç ve ortaya çıkış fikri çok başarılı olsa da son ürün o derece başarılı değil. Fakat kung-fu, kovboylar, çizgi film tarzında bir şiddet, gore, silahlı çatışmalar ile izlemesi keyifli ve eğlenceli bir film.

Tolga DEMİRTAŞ (tolga@iyikotufilm.com)

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni