iyiköfüfilm

el-baron-del-terror-posterEl barón del terror ya da bilinen diğer adıyla The Brainiac oldukça ilginç bir Meksika yapımı korku filmi. Chano Urueta’nın 1962 yapımı bu filmi, her ne kadar Misterios De Ultratumba (1959) ya da La Maldicion De La Llorona (1963) gibi geleneksel Meksika korku filmlerinin özelliklerini pek fazla barındırmasa da izlemesi keyifli, birçok açıdan eşsiz, orijinal bir film.

Film 1661 yılında Meksika’da geçmekte. Baron Vitelius D’Estera (Abel Salazar) Meksika Engizisyon Mahkemesi tarafından büyücülük yaptığı gerekçesiyle ceza alır ve canlı olarak yakılır. Cezası gerçekleşmeden önce Baron, bir kuyrukluyıldız görür ve o an kendisine yapılanların intikamını alacağına yemin eder. 300 yıl sonra, aynı kuyrukluyıldız tekrar geçer ve bu sefer Baron’u beyin yiyen, korkunç bir canavar olarak intikam alması için geri getirir.

El barón del terror’ü orijinal kılan en önemli özellik, başka bir korku filminde örneğine rastlamanın güç olduğu ilginç canavar karakteri. Bunu yanı sıra filmde Baron’un inanılmaz bir cinsel çekiciliği vardır. Kurbanı olan kadınların hepsinde bir cinsel istek uyardıktan sonra çatallı diliyle kurbanlarını öldürür. Erkek kurbanlarını ise hipnotize ederek etkisiz hale getirir. Hipnotize ederken Baron’nun gözlerinde çakan şimşek görülmeye değer. Karşısında birinin Baron’un yüzüne fener tuttuğu açıkça belli oluyor.

The-brainiac

Asil ve centilmen bir karakter tipi çizen Baron’u Vampir filmlerindeki Dracula karakterine benzetmek mümkün. Yine yukarıda da bahsettiğim gibi dönemin birçok Vampir filminde rastlayacağımız bastırılmış cinsellik bu filmde de etkisini hissettiriyor.  Baron’u canlandıran Abel Salazar hakkında birkaç şey söylememekte sanırım haksızlık olur. Abel Salazar dönemin korku filmlerinde boy gösteren bir karakter ve El Baron del Terror filminde de oldukça iyi bir oyunculuk çıkarmış. Bazı sahnelerdeki yüzündeki o hissiz, soğuk bakış ve karizmasıyla rolünün hakkını fazlasıyla verdiğini söylemek gerek. Bir aktör için performansına ilave olarak sesini de kullanması önemli bir avantajdır. Fakat Salazar Meksika dışında gösterilen çoğu filminde dublajlı olarak seyirci karşısına çıkmıştır; yinede seyirciyi bakışları ve mimikleriyle etkilemeyi başarmıştır. Filmle ilgili küçük bir ayrıntı da filmin yapım şirketi olan Cenematografica ABSA dönemin popüler korku film şirketidir ve sahibi de Abel Salazar dır.

Ayrıca filmde 17.yy görüntülerini yansıtan Gotik atmosfer çok başarılı. Aynı zamanda film Mario Bava’nın başyapıtlarından La Maschera Del Demonio’dan (1960) da esinlenmeler içeriyor. Yönetmen Chano Urueta Gotik Korku ile bilim-kurguyu çok iyi harmanlayıp iyi bir iş çıkarmış.

El barón del terror her ne kadar yapılmış en iyi Meksika korku filmi olmasa da izleyiciye keyif veren, kült korku filmleri severlerin izlemesi gereken bir film.

Link: The Brainiac (1962 http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Can Evrenol
  6 Eki 2009 14:08

  Bomba film!
  Baron’un o korkunç suratıyla ilk çıkıp hızlı bir robot gibi kadının üzerine yürüdüğü sahne, ne yalan söyleyeyim, bütün ucuzluğuna rağmen insanın yüreğinin derinliklerine anlık keskin bir korku salıyor…

 • Nyarlathotep
  24 Ara 2009 10:15

  Bu filme bir-iki ay önce CG’de rastlamıştım ve kurgusu oldukça ilgimi çekmişti, fakat download’ı sonraya ertelemiştim.
  Filme dair bu enfes yazıyı okuduktan sonra hemen indirmeye karar verdim.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni