iyiköfüfilm

1961 yapımı bir B korku filmi olan The Beast of Yucca Flats’in başrolünde Tor Johnson isimli, İsveçli eski bir güreşçi yer alıyor. Filmin senaryosu ve yönetmenliği ise Coleman Francis’e ait. Film, bazı eleştirmenlere göre gelmiş geçmiş en kötü bilim kurgu-korku filmi, hatta Ed Wood’un Plan 9 From Outer Space’inden bile kötü olduğunu savunan sinema eleştirmeni sayısı hiç de az değil.

Filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenen Coleman C.Francis kariyerine birçok işi sığdırmayı başarmış insanlardan biri. Yönetmenlik, senaristlik, yapımcılık ve aktörlük yapmış olan Francis, yaptığı tüm işler içerisinde yönetmenlik serüveni içinde yer alan üç filmiyle ismini daha çok duyurmuş. Yönetmenlik kariyerinin ilk filmi olan The Beast of Yucca Flats’den sonra 1963 yılında The Skydrivers ve 1966 yılında da Night Train to Mundo Fine filmlerinin 1994 yılında Mystery Scince Theater 3000’de (Mystery Science Theater 3000, 1988-1999 yılları arasında Amerika’da gösterilmiş bir TV serisi, özellikle bilim kurgu B filmlerinin gösterildiği bir program) gösterilmesinin ardından, tüm zamanların en kötüleri içinde kendine yer bulmasının yanı sıra kült olarak nitelendirilebilecek bir mertebeye de erişmiş. The Beast of Yucca Flats, IMDB Bottom listesinin 19.sırasında yer almasının yanı sıra, yönetmenin diğer iki filmi de bu listeye üst sıralardan girmeyi başarmış. Night Train to Mundo Fine 8.sırada, The Skydrivers ise 9.sırada yer alıyor.

Filmin başrolünde yer alan Tor Johnson ise profesyonel güreş hayatının ardından sinemaya geçiş yapmış bir oyuncu. Özellikle Ed Wood’un birçok filminde kendisini görmek mümkün. Bride of the Monster ve Plan 9 From Outer Space bunların içinde en bilinirleri.

Joseph Javorsky (Tor Johnson) bir Rus bilim adamıdır. Gerçekleştirdiği bir Atom bombası testinden sonra canavara dönüşür. Canavar demeye dilim varmıyor ama izleyince kararı siz verin. Tabi bundan sonra da izlemesi oldukça eğlenceli anlar başlıyor. Özellikle final bölümü çok eğlenceli.

Filmde Tor Johnson’un performansı bile filmi izlemek için tek başına bir neden olabilir. Ama bunun yanında tabi ki birçok etken daha var. Film, sessiz olarak çekilip post prodüksiyon sırasında anlatı, seslendirme ve bazı ses efektleri eklenmiş. Ses ve görüntü arasındaki senkronu tutturmak için karakterler sadece kameranın uzak bir açıda olduğu anlarda konuşuyor. The Beast of Yucca Flats, oldukça iyi bir kötü film. Bunun yanı sıra gerçekten eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, eşine az rastlanır türden bir film.   

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni