iyiköfüfilm

9
Tem
2011

Teenage Mother (1967)

B-Film İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Teenage Mother yada bilinen diğer ismiyle The Hygiene Story 1967 yapımı bir Amerikan istismar filmi. Filmin yönetmen koltuğunda yer alan isim Jerry Gross ve başrollerde ise Arlene Sue Farber, Frederick Riccio ve Julie Ange bulunuyor.

New York’da bir liseye İsviçre’den gelmiş ve öğrencileri seks hakkında bilgilendirmek için Erika Peterson (Julie Ange) adında yeni bir öğretmen atanır. Öğrenciler bu öğretmenden hayatın gerçekleri ile ilgili çok şey öğrenirler. Arlene sevgilisiyle evlenebilmek için hamile olduğunu söyler. Bunun üzerine aileler ve okul yeni öğretmen Miss Peterson’a karşı cephe alır.

Teenage Mother her ne kadar ciddi bir konuyu ele alsa da oldukça komik bir film. Fakat son sahnedeki doğum anı izleyiciyi şok edici ve oldukça rahatsız edici. Eğer bunu göstermedeki amaç genç bir kızın seks yapıp çocuk doğurmasını engellemekse kesinlikle başarılı olmuştur.

Filmin çekildiği dönem Amerika’da gençlerin cinsel özgürlüklerini sınırsızca yaşama isteğinin had safhada olduğu zamanlar. İstismar alt türü olan bir Teensploitation filmi olan Teenage Mother, böyle bir dönemde gençleri cinsellik konusunda korkutarak bilgilendirmeyi amaç edinmiş bir film. Bu dönemde bu tarz pek çok film gösterilmiş. Cinselliğin yanı sıra uyuşturucu kullanımı da işlenen bir diğer konu olmuştur. Abartı şiddet sahneleri ve şok edici görüntüler içeren bu tarz filmler, dönemin Grindhouse filmlerini aratmıyor. Hatta o dönemki Grindhouse ve drive-in sinemalarında da bu tarz filmler gösteriliyor.

Hakkında oldukça az şey bilinen yönetmen Jerry Gross, yönetmenliğin yanı sıra bir istismar sineması yapımcısı ve distribütörü. Film endüstrisinde çalışmaya 60larda yönetmen olarak başlayan Gross özellikle filmlerine verdiği isimlerin etkileyici olmasına büyük önem vermiş. Film şirketinden çıkan I Drink your Blood, Teenage Mother, The Seducers, I Eat your Skin bu konuda biraz ipucu vermiştir herhalde.  1940 yılında Amerika’da doğan yönetmen yaklaşık 25 yıllık iş hayatında 56 filmin dağıtımını yapmış. Bunların içinde Juliet of the Spirits (1965),  Fritz the Cat (1972) gibi filmlerde bulunmakta.

Ayrıca  geçtiğimiz yıllarda izlediğimiz Juno (2007) filminin de Teenage Mother filminden esintiler taşıdığını iki filmide izledikten sonra göreceksiniz.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni