iyiköfüfilm

Sweet Sweetback’s Baadasssss Song, yönetmenliği, yapımcılığı, senaryosu ve müzikleri Melvin Van Peebles’e ait 1971 Amerika yapımı bağımsız bir drama filmi. Aynı zamanda filmin oyuncu kadrosunda da yer alan Mario Van Peebles’ın babası olan Melvin Van Peebles, filme yaptığı bunca katkının yanı sıra oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. Filmde Afro-Amerikan fakir bir adamın beyaz otoriteye karşı verdiği mücadele konu alınıyor. Filme hiçbir yapım şirketinin finansal açıdan katkıda bulunmaması üzerine, Van Peebles filmi kendi imkanlarıyla yaklaşık 19 günlük bir zamanda çekiyor. Hatta filmin bitebilmesi Bill Cosby 50000$ borç vererek Van Peebles’e yardımcı oluyor.

Genç bir Afro-Amerikan olan yetim Sweetback (Mario Van Peebles)1940’lı yıllarda bir genelevde havlucu olarak çalışmaya başlar. Burada çalışan bir fahişeyle bekaretini kaybedince, fahişe kendisine büyük penisi ve seksteki başarısı sebebiyle Sweet Sweetback ismini takar. Büyüyüp bir yetişkin olduğunda (Melvin Van Peebles) ise genelevde seks show yapmaya başlar. Bir gün geneleve polisler gelir ve Sweetbeck’in patronu Beetle’la (Simon Chuckster)görüşürler. Siyah bir adam öldürülmüştür ve siyah toplumun baskısıyla bir şüpheli bulmak zorundadırlar. Bunun üzerine Sweetback’i gözaltına almayı ve birkaç gün sonra serbest bırakmayı teklif ederler. Patron Beetle bunu kabul eder ve Sweetback gözaltına alınır.

Sweet Sweetback’s Baadasssss Song birçok açıdan önemli bir film. Günümüz modern stildeki bağımsız filmlere öncülük etmiş bir film, ilklerden birisi. Kastın siyahlardan oluşması da bir diğer özelliği. Ayrıca yaklaşık 150,000$ lık bir bütçeden 15milyon$ gibi bir hasılat elde etmeyi başarmış. 70lerdeki blaxploitation çılgınlığının da öncülerinden bir film.

Filmin hem yönetmenliğini yapan, aynı zamanda senaryosunu yazan, yapımcılığını yapan, başrolünde oynayan Van Peebles, filmin müzikleri için para bulamayınca bunu da kendisi yapmış. Başarılı olduğunu söylemek mümkün. Filmde bolca grafik seks sahnesi ve anlamsız çokça çıplaklık mevcut.

Oldukça düşük bir bütçeyle finanse edilip gişede büyük bir başarı kazanan filmin bu denli başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri ilk aşamada ismiydi. Blaxploitation çılgınlığının da etkisiyle kazandığı başarı ve bu çılgınlığın devamını sağlamasıyla başka filmleri etkileyen Sweet Sweetback Baadasssss Song, türün sevenleri için kaçırılmayacak bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • m.volkangenc
  26 Ağu 2011 05:39

  eglenceli bir filme benziyor izleyecegim.ayrica 150.ooo dolar a film cekip 15 milyon gise hasilati elde herkese nasip olmuyor :)en son paranornmal aktivity yapti boyle bir gise.aklima gelmisken az paraya cekilip milyon gise yapan filmlerin bir listesini de yaparsiniz simdi ,desperadi blair witch project ,paranormal activity …benim ilk aklima gelenler

 • başak
  7 Oca 2013 23:21

  Sweet Sweetback filminin türkçe altyazısını bulamıyorum. yardımcı olabilir misin?

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni