iyiköfüfilm

26
Mar
2014

Sweet Movie (1974)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

sweet-movie-poster50’li yılların sonlarında birkaç Fransız eleştirmenin yolu, ifade yeteneğine özgürleştirici bir bağlılığı olan ve “New Wave” sinemasına öncülük eden eski Hollywood filmleriyle kesişti. 70’lerin başlarında bir grup sinemacılık eğitimi almış Amerikan yönetmen, büyük oranda B-movies ve grindhouse’tan araklanmış fikirlerle ana akımı sarstı. Devam eden on yıl içinde Dünya genelinde film yapımcıları bir önceki akımın yankılarıyla idare ettiler ve bir sonraki akımın tohumlarını ektiler. Genellikle Yugoslavya dışında çalışan (yabancı limanlara yaptığı çok sayıdaki ziyaret ile) Dusan Makavejev, Doğu Avrupa’nın totaliterizme yönelimini Jean-Luc Godard’ın ritmi, Richard Lester’in hızı ve Russ Meyer’in sıra dışı cinselliğini içinde barındıran bir dizi hayat dolu, şaşırtıcı, belgesel kıvamında melodram ile ve neşeli bir üslupla yermiş ve yıkmaya çalışmıştır.

Piyasada bulunamadığı bir dönemin ardından Facets şirketi Makaveyev’in ilk beş uzun metrajlı filmini — Man Is Not A Bird, Love Affair, Innocence Unprotected, W.R.: Mysteries Of The Organism, ve Sweet Movie— ve daha yeni bir çalışma olan Gorilla Bathes At Noon’u ufuk açıcı bir set halinde piyasaya sürdü. Michael Wilmington, Roger Ebert ve Derek Malcolm gibi eleştirmenler Makavejev’in gayesini göklere çıkardılar ve ilk dört filmin art arda izlenmesi yönetmenin Dünya sinema tarihindeki en zeki ve entelektüel açıdan en düşündürücü yönetmenlerden biri olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir. Makavejev kazanan formüle sahipti: kısa ama şehvetli ilişkileri trajik bir şekilde sonlanan iki sevgilinin hikayesi ile başla, ana hikaye ile çok az bağlantısı olan bazı ezoterik bilimsel konular hakkında “uzmanların” şaka yollu görüşlerini ekle, haber bültenlerinden ya da komünist rejim tarafından desteklenmiş filmlerden bazı askeri görüntüler serpiştir, yayınlanmış şiirler ve sokaklardaki gerilla tarzı insanlarla yapılan röportajları birbirine ekle ve bunların hepsini 80 dakika ya da daha azı içine sığdır. Bu kısa ve serbest salınımlı deneylerin zirveleri ise Innocence Unprotected ve W.R. olmuştur.

Innocence Unprotected, bir sirk yöneticisi ve akrobatı konu alan ve yaşlı oyuncuların Saray Bosna’nın Naziler tarafından işgali hakkındaki anılarını anlattıkları ara çekimlerle bezeli etkileyici bir şekilde tuhaf olan 1942 yapımı bir filmin yeniden yorumlanmasıyken W.R. ise Wilhelm Reich isimli kafasını orgazmla bozmuş bir bilim adamının biyografisi ile cinsel açıdan bilgili New Yorkluların görüşlerini birleştiren ve özgür aşkın nihai ideal olarak sosyalizmin yerini almasını konu alan devrimci filmleri yeren bir eserdir.

1974 senesine gelindiğinde Makavejev’in canlılığı geçmişti ve Sweet Movie’deki şoke edici görüntüler geçidi şimdi cüretkar olmaktan daha çok tiksindirici görünüyor (bedensel atıklardan oluşan bir ziyafet, altın tepsideki penisler, çocuksu yetişkinlere verilen dilimlenmiş dildolar, şekerle kaplanmış bir striptizcinin küçük bir çocuğun fermuarını açması) ve John Waters veya Lars von Trier’in bu saf aşırılığa yetişmek için çok yol kat etmeleri gerekiyor. Ancak Sweet Movie dahi Makavejev’in daha önceki ve daha canlı çalışmalarından bazı izler taşıyor. Yapımcının tekrar tekrar cinselliğin geçici hazzı üzerine odaklanması, bazı geçici umutlar ile halkın beğenisini kazanarak anavatanını işgal eden otoriter rejimleri ve halkın kaçınılmaz bir şekilde memnuniyetsiz hale gelmesini alaya almasıyla eşleşmektedir.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

sweet-movie-2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni