iyiköfüfilm

26
Nis
2009

Suspected Death Of A Minor (1975)

Giallo kategorilerinde yayınlandı. 5 Yorum Var

morte-sospetta-di-una-minorenneSergio Martino’nun yönetmenliğini yaptığı film klasik bir giallo’dan ziyade komedi-aksiyon ve thriller’ın iç içe geçtiği bir yapım. Yönetmen bir çok türde filmler yapmış, fakat hiç şüphe yok ki içlerinde en popüler olanları gialloları. Sergio Martino aynı zamanda I corpi presentano tracce di violenza carnale (1973) aka Torso’nun da yönetmenliğini yapmış, belki de kendisini sevmemin en önemli sebebi Torso.

Filmin konusunu kısaca özetleyecek olursak, dedektif Paolo Germi (Claudio Cassinelli) ve gizemlerle dolu Marisa bir dans salonunda tanışırlar. Bir gün Germi genç kızı vahşice öldürülmüş vaziyette bulur ve kızın katillerini bulmaya karar verir. Artık karanlık ve entrikalarla dolu ve bolca kanın olduğu bir dünyanın içerisine girmiştir.

Filmde oldukça başarılı, içerisinde komedi unsuru barındıran sahneler mevcut. Daha önce de belirttiğim gibi film klasik bir giallo değil. Başlangıçta tipik bir giallo gibi başlasa da (güneş gözlüklü bir adam sessizce avına yaklaşıyor ve kadını bıçaklamaya başlıyor) cinayetten sonra film daha çok bir “poliziescho” ya ( 1970lerdeki İtalyan suç filmlerine verilen isim)  dönüşüyor. Film yapım tarihi itibariyle de giallo filmlerinin altın çağının sonu, poliziescho filmlerinin başlangıç dönemlerine denk geliyor.

Filmin soundtrack’i dahaçok Dario Argento filmlerinden hatırladığımız Goblin’in müziklerini anımsatmakta. Ayrıca filmin senaristi Ernesto Gastaldi’nin Massimo Dallamano’nun harika filmi  “La Polizia Chiede Aiuto” (1972) den etkilendiğini söyleyebilirim.

morte-sospetta-di-una-minorenne1

Filmde İtalyan istismar filmleri sevenler için aşina yüzler görmek mümkün: Claudio Cassinelli (Flavia the Heretic, Mountain of the Cannibal God, ve Lucio Fulci’nin The New Gladiators ve Murder Rock filmleri), Mel Ferrer (Lenzi ve Hooper’ın Eaten Alive filmleri, Nightmare City, The Great Alligator filmlerinde), Jenny Tamburi (Murder to the Tune of the Seven Black Notes, The Sinful Nuns of Saint Valentine, Women in Cell Block 7). Ayrıca yardımcı yönetmen Michele Massimo Tarantini’yi de Massacre in Dinosaur Valley ve Women in Fury’den hatırlamak mümkün.

morte-sospetta-di-una-minorenne2

Film için Martino’nun en iyi filmi tabii ki diyemeyiz, fakat farklı türlerin iç içe geçtiği, eğlenceli bir film izlemek isteyenler  ayrıca giallo seven ve poliziescho filmlerine geçiş yapmak isteyen iyi ”kötü film” cilere önerilir.

Link: Suspected Death Of A Minor (1975)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Bill
  1 May 2009 07:35

  I just downloaded this a couple weeks ago. Will probably be awhile before I watch it. I have a lot of movies on my hard drive and burned to disk to watch, but I am about to watch some giallo soon I think.

  Bill

 • Tolga Demirtaş
  1 May 2009 11:39

  i propose this film but i think director’s other movie “Torso” is better than this movie.

 • Bill
  1 May 2009 20:10

  I ave that one as well by Martino and as well as something called the Scorpion’s Tail… I forget. Sometimes I select a theme and watch those films for a while. Such as Hercules films, then Japanese black and white films, then even older comedy (like I did yesterday)… But I watch more movies than I can post about and forget about them later. I actually forget about films I have seen!!!

  I used to hate Italian horror and suspense but have learned to appreciate it more and more.

  Bill

 • Tolga Demirtaş
  2 May 2009 05:07

  Bill, i think one day you should select Turkish movies theme. if you want i can advice you some movies.

 • quattromosche
  4 May 2009 13:46

  Sergio Martino’nun pek çok giallosunu izledim. Ama halüsainatif Tutti I Colori Del Buio, heyecanlı I Corpi Presentano Tracce Di Violenza Carnale ve sömürünün doruk noktalarından Le Montagna Del Dio Cannibale başucu filmlerim sayılır. Bu filmi ise pek duymadım ama yazı sonunda merak ettim. Yakın zamanda izleyeceğim. Bir de Martino’nun L’Isola Degli Uomini Pesce diye bir filmi var ki daha kanlı olan Amerikan versiyonu yerine orijinal İtalyan versiyonu için meraktan çatlıyorum. Tolga, biraz istek şarkısı gibi olacak ama umarım gelecek program listende vardır. 🙂

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni