iyiköfüfilm

21
Şub
2010

Şüphenin Bedeli (1995)

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. 9 Yorum Var

Bir gün İtalya’dan Antonio Gragnaniello isimli bir araştırmacı tarafından gelen mail sayesinden haberdar oldum bu filmden. Mailde çok fazla bilinmeyen fantastik filmler hakkında bir kitap yazdığından bahsediyor ve bu filme ulaşmak için benden yardım istiyordu. Mailden sonra filmi bir süre aradım fakat sonuç alamadım. Geçtiğimiz haftaya kadar… Geçtiğimiz hafta eskiden video dükkanı işleten bir videocudan aldığım yüklü miktardaki video kasetlerin arasında rastladım Şüphenin Bedeli filmine.

Filmin ilk 15 dakikasında video kasetten kaynaklanan bir ses kaybı olsa da görüntü kalitesinde ve sonraki dakikalarda izleme konusunda her hangi bir sıkıntı çekmedim.

Filmin yönetmeni Yeşilçam’ın emektar isimlerinden Mehmet Alemdar. Alemdar, 1970 yılında kurduğu Alemdar Film şirketiyle birçok filmin prodüksiyonunu üstlendi. 1972 yılında Yönetmen Semih Evin’in asistanlığını da yapan Mehmet Alemdar daha sonraki yıllarda Çetin İnanç’la da çalıştı. Bu beraberliğin varlığı çoğu filmde olduğu gibi bu filmde de kendini hissettiriyor.

Filmin konusu ise şöyle: Sırma (Şehnaz Dilan), geçmişte başından kötü bir olay geçmiş, bir sapık tarafından tecavüze uğramış genç ve güzel bir kadındır. Kocası Sinan’la (Cemal Gencer) birlikte bu kötü olayın izlerini silmek için başka bir yere taşınmışlardır. Fakat Sırma bu olayın şokunu üzerinden atamaz. Sürekli bu olayla ilgili sanrılar ve kabuslar görmektedir. Sinan ise filmin başında eşiyle oldukça ilgili görünmekteyken filmin ilerleyen bölümlerinde gittikçe karısından uzaklaşmakta ve gizemli bir havaya bürünmektedir.

Bu sırada zengin bir ailenin genç kızı ailesine haber vermeden arkadaşlarıyla bir tatile çıkar. Oldukça endişelenen aile kızlarının kaçırıldığından şüphelenmekte ve gazetelere kayıp ilanı vermiştir. Kayıp kız ve Sinan’ın yolları bir süre sonra kesişir. Bu arada bir dönem sabah programlarının vazgeçilmez ismi Meriç Erkan kırmızı ceketiyle filmin ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkar ve Sırma ile yakınlaşır.

Filmimiz ana hatlarıyla bu dörtlü etrafında şekilleniyor. Trash etiketini gönül rahatlığıyla yapıştırabileceğimiz film, korku ve gerilim filmleri konusunda çok üretken olmayan sinemamız göz önüne alındığında oldukça masumane ve takdiri hak etmektedir. Film kopuklukları ve alakasız diyaloglarına rağmen günümüz pek çok Türk filmine göre kendini izlettirme konusunda bir sıkıntı yaşatmıyor.

Yönetmen Mehmet Alemdar’ın aynı yıl içerisinde çektiği bir diğer korku-gerilim türündeki filmi Kader Diyelim (1995) ise Alfred Hitchcock’un Psycho / Sapık filminden esintiler taşımakla birlikte filmle ilgili kısa bir yazı ve yönetmen Mehmet Alemdar’la ilgili söyleşiyi buradan okuyabilirsiniz.

Bu sırada zengin bir ailenin genç kızı ailesine haber vermeden arkadaşlarıyla bir tatile çıkar. Oldukça endişelenen aile kızlarının kaçırıldığından şüphelenmekte ve gazetelere kayıp ilanı vermiştir. Kayıp kız ve Sinan’ın yolları bir süre sonra kesişir. Bu arada bir dönem sabah programlarının vazgeçilmez ismi Meriç Erkan kırmızı ceketiyle filmin ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkar ve Sırma ile yakınlaşır.

Link: Şüphenin Bedeli (1995) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Karagöz
  22 Şub 2010 10:25

  Kayıp filmlerin yılmaz kurtarıcısı 🙂 Sinemamızın eşsiz derinliklerinin karanlık dehlizlerinden bir filmi daha bize aktardığın için nice teşekkürler….

 • Nyarlathotep
  22 Şub 2010 13:27

  Antonio bana da Mehmet Alemdar’ın Suphenin bedeli ve Kader diyelim’ini izleyip izlemediğimi sormuştu ve ben de bu sayede kendisinden haberdar oldum. Birkaç aydan beri bu filmleri arıyorum fakat henüz bulabilmiş değilim.
  Ayrıca Tolga, bu filmi CG’de görebilecek miyiz acaba? 🙂

 • Tolga D.
  22 Şub 2010 13:34

  tabiki ama önce filme logo vs. eklemesi yapacağım. malum benim riplerimi forumlarda kendi ripleriymiş gibi satan çok kişi var. bu arada antonio ya filmi yollayacağım. benden birde kitabı için filmle iligli bişiler yazmamı istedi.

 • Nyarlathotep
  22 Şub 2010 13:43

  Kitabı için benden de Sifir dedigimde incelemesi yazmamı istemişti. Şu an torrent’imde sorun var, private tracker’lerden hiçbir şey indiremiyorum, en yakın zamanda bu problemi halledip rip’ini indirmek istiyorum. Tabiki büyük bir cigar hediyeli olarak 🙂

  Filmi bulman büyük şans, cidden teşekkürler.

 • erdem
  23 Şub 2010 00:35

  Gerçekten hayranınızım, yine çok enteresan bir filmi ortaya çıkarmışsınız. Beklenenler listeme, Şah Mat’ın yanına bu filmi de ekliyorum, çok teşekkürler:)

 • Ahmet Türkan
  23 Şub 2010 05:41

  Tolga Bey bizde bu filmleri izleyelim.

  Edit: Güvenlik için yorum düzenlenmiştir.

 • dr.me
  26 Şub 2010 10:39

  Türk sinemasının bilinmeyen filmlerinden birini daha sayenizde tanımış olduk. Ama böyle filmlerin bizim araştırmacılarımız değil de yabancıların araştırmaları sonucu ortaya çıkması biraz düşündürücü. Tabii bir diğerinden haberdar olmak güzel.
  Erdem arkadaşın hatırlattığı Şah Mat’la beraber dört gözle beklediğim filmler arasında.
  Yazınız için teşekkürler. 🙂

 • erdem
  4 Ağu 2010 11:16

  Sayenizde haberdar olduğum bu ve bunun gibi ‘ilginç’ Türk sineması eserlerini izleyebilmeyi dört gözle beklemeye devam ediyorum.Çok geçmeden, yakın zamanda kavuşuruz umarım:)

 • dr.me
  20 Ağu 2010 14:40

  “Ben de! Ben de! Ben de!” diyip şımarık çocukluk mu yapsak izleme ihtimalimizi arttırmak için? 😀
  Neyse efendim şaka bir yana beklemedeyiz. :))

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni