iyiköfüfilm

22
Şub
2009

Sugar Hill (1974)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

sugarhillGeçtiğimiz günlerde izlediğim bu blaxploitation (siyahi oyuncuların oynadığı filmler) korku filminden oldukça zevk aldığımı söyleyebilirim. Film 70’lerde oldukça nadir karşılaştığımız blaxploitation-korku türüne ait, Blacula, Scream Blacula Scream ve Blackenstein tarzı filmlerden bir tanesi.

Filmin oldukça basit bir senaryosu var. İntikam üzerine kurulu bir zombie filmi. Erkek arkadaşı bir grup çete elemanı tarafından öldürülen Sugar’ın (Marki Bey) sevgilisinin intikamını almak için yaşlı bir voodoo büyücüsünden yardım alması ile başlayan olaylar üzerine kurulu bir film. Voodoo büyücüsü Mama Celesete ( Zara Cully) ölülerin tanrısı Baron Samedi ( Don Pedro Colley)’nin ruhundan yardım ister. Baron da zombieleriyle birlikte Sugar’a yardımcı olur.

Düşük bütçesine rağmen Sugar Hill korkutucu bir atmosfer yaratabilmeyi başarmış. Fakat filme salt bir korku filmi diyemeyiz, filmde korku unsurunun yanı sıra komedi unsurları da bolca kullanılmış. Bunun yanı sıra filmde birkaç gore sahneye rastlamak da mümkün. Bu filmi seyretmek için en önemli sebeplerden bir tanesi de Sugar’ı canlandıran Marki Bey’in sergilediği unutulmaz performans. Marki Bey’in ilk olarak 1970 yapımı Hal Ashby’in The Landlord filmiyle başlayan oyunculuk macerası çok fazla uzun sürmüyor. Sugar Hill Marki Bey’in oynadığı son filmlerden bir tanesi. 1977-1979 arası gösterimde olan Starsky&Hutch dizisinden sonra da oyunculuğu bırakıyor.

Sugar Hill yönetmen Paul Maslansky’nin ilk ve tek yönetmenlik deneyimi. Kendisi daha çok 70lerde prodüksiyonunu yaptığı Castle of the Living Dead (1964), The She-Beast (1966), Race with the Devil (1975), Hard Times (1975) gibi filmlerle adını duyurmuştur. Ayrıca unutulmaz Police Academy filminin de prodüktörlüğünü yapmıştır.
1sugarhill

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  24 Şub 2009 12:02

  Bu filmin, bir fragman toplaması içinde tanıtımını görmüştüm. Bana çok iç gıcıklayıcı gelmişti. Korku oarak tabii. Heme izlememde fayda olsa gerek.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni