iyiköfüfilm

8
Nis
2009

Stryker (1983)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

strykerFilipinli yönetmen Cirio H. Santiago’nun yönettiği 1983 yapımı kıyamet sonrası, bilim-kurgu macera filmi. Santiago 80ler boyunca bu türde birçok film yapmış, 80ler sonu ve 90lar başında ise savaş ve dövüş filmlerine ağırlık vermiştir.

Stryker (1983) filminin benim için özel olan kılan ise 80ler Video furyası döneminde izlediğim ve unutamadığım filmlerden biri olması. Film, Mad Max’in kötü bir taklidi olarak lanse edilse de konu olarak yine aynı dönemde (1983) Giuliano Carnimeo’nun Exterminator’s of the Year 3000 filminin kopyası. İki filminde yapım yılı 1983 olmasına karşın dönemin İtalyan film endüstrisini göz önüne aldığımızda Carnimeo’nun filminden esinlendiğini söylemem sanırım yanlış olmaz.

Konu, nükleer felaket sonrası insanlığın yaşadığı dram üzerine kurulmuş. Nükleer felaket sonrası insanlık için en önemli ihtiyaç su olmuştur Motosiklet çeteleri, deri kıyafetler giymiş barbarlar, ilginç arabalar bu janr’a ait olmazsa olmazlar filmde de fazlasıyla mevcut. 
“Stryler” hızlı ve hiç düşmeyen temposu izlenebilir olmasındaki en büyük etkenlerden biri. Hızlı araba takip sahneleri, apokaliptik güzeller ve idol bir kahramana sahip. Filmdeki başrol oyuncusu Steve Sandor arabalı takip sahnelerinde bana Death Proof filmindeki Kurt Russell’ı anımsattı.

stryker2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • arif şahin
  19 Ara 2011 21:30

  Bu filmle ilgili hatırladığım 13-14 yaşlarında sinema salonlarını neredeyse hergün arşınladığım günlere ait bir film olduğudur.malum mad max,ın başarısının ardında bir çok muadilleri yapılır.keza stryker adlı filmde bu furya denilebilecek akımın başarısız olsada benim gibi nostaljik sinefiller için birebir unutamadığım filmlerdir.kadiköy kadköy sinemasında seyrettiğimi hatırlıyorum.o dönemde çocuk-ergen olduğum için film hoşuma gitmişti.yine aynı dönemde rambo,nunda bir taklidi yapılmıştır.başrol oyuncusu mark gregory,dir.
  velahasıl kelam 80,ler sinemasının belkide asıl güzelliği çoğu milletin burun büktüğü b türü sinemasının büyüleyiciği güzellikteki atmosferidir.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni