iyiköfüfilm

13
Oca
2012

Starcrash (1978)

B-Film Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Starcrash 1978 yapımı bir İtalyan bilim-kurgu filmi. Amerika’da Adventures of Stella Star adıyla da bilinen filmin yönetmenliği ve senaristliği Luigi Cozzi’ye ait. Filmin oyuncu kadrosu ise Marjoe Gortner, Caroline Munro, Robert Tessier, Christopher Plummer ve David Hasselhoff’dan oluşuyor. Müzikleri ise Oscar ödüllü müzisyen John Barry’e ait.

Star Wars’un elde ettiği büyük başarının ardından, İtalyan yönetmenlerin çokça başvurduğu bir yöntem olan gişede başarı yakalamış filmlerin rip-offunu yapma fikri ile ortaya çıkan bir film Starcrash. Star Wars çekildikten yaklaşık 1 sene sonra yapılan film aslında tam anlamıyla filmin rip-offu değil. Yönetmen Luigi Cozzi’nin de belirttiği gibi aslında oldukça farklı bir film. Farklı karakterleri bir araya getiren bu düşük bütçeli film, Barbarella, Sinbad ve Star Wars’un bir karışımı gibi.

Oldukça düşük bir bütçeyle çekilen film, ucuz özel efektlere sahip. Zaman zaman izleyiciyi gülme krizlerine sokan diyaloglar ve oyuncuların performansları ile film sonuna kadar hiç sıkıcı olmadan ilerliyor. Özellikle Stella Star rolündeki Caroline Munro iyi bir iş çıkarmış. Filmle ilgili bir ayrıntı ise aslında yönetmen ve senarist Luigi Cozzi filmin senaryosunu Star Wars çekilmeden önce yazmış. Fakat yapımcının Star Wars çekildikten sonra filmin rip-offunu yapmak istemesiyle filme bazı Star Wars ögeleri eklemiş. Küçük bir gezegende yaşayan yerlileri kurtarmaya çalışan iyi adamların konusunun işlendiği film her ne kadar başlangıçta Star Wars gibi başlasa da yukarıda bahsettiğim sebeplerle kısa bir süre sonra filmde bu etkiyi görmüyorsunuz. Yönetmen Luigi Cozzi’nin küçüklüğünden beri hayalini kurduğu Ray Harryhausen tadında bir filmin uzayda geçen hali Starcrash. Oyuncu Caroline Munro Harryhausen’in The Golden Voyage of Sinbad filminde de yer alıyor. Ayrıca filmde geçen bazı robotları Luigi Cozzi’nin işlettiği Roma’daki Profondo Rosso dükkanının alt katındaki müzede görebilirsiniz. Hem yönetmen Luigi Cozzi ile de tanışmış olursunuz.

Çok başarılı bir soundtracke sahip film, bir B filmde olması gereken tüm ayrıntıyı içinde barındırıyor. Kesinlikle izlemesi Star Wars’dan daha keyifli olan film, eğlenceli vakit geçirmek için birebir. Yapıldığı dönem birçok eleştiri alsa da günümüzde kült filmler arasında yer alan Starcrash, B filmleri ve bilim-kurguyu sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni