iyiköfüfilm

22
Mar
2009

Special Killers / La Ragazza di Via Condotti (1973)

Giallo kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

special-killersSpecial Killers giallo unsurları içeren İtalyan polisiye filmlerden biri. Polisiye ve giallonun bir hibridi; fakat  açılış sahnesi kesinlikle bir giallo gibi başlıyor.

Simone Mattei (Patty  Shepard) ilgi çekici ve alkolik bir kadındır. Filmin açılış sahnesinde Simone’u yüzü görünmeyen sevgilisiyle birlikte yatakta sevişirken görüyoruz. Bu esnada sevgilisi ellerini Simone’un boğazında gezdirir  ve birden onu boğmaya başlar. Ve ölene kadar devam eder.

Bir süre sonra Simone’un kocası Sandro (Frederick Stafford) eve döner ve karısını yatakta cansız birşekilde görür. İlk bakışta karısının alkolü fazla kaçırdığından dolayı uyuduğunu düşünür; çünkü bu Simone için gayet olağan bir durumdur. Fakat daha sonra Sandro Simone’un öldüğünü farkeder. Ayrıca yerde motosikletli bir adam arkasında bir kadının göründüğü bir fotoğraf bulur. Polis soruşturması sırasında Sandro bu fotoğraftan bahsetmez. Eşinin katilini bulmakta kararlıdır ve bu konuda yakın arkadaşı Tiffany’den (Claude Jade) yardım ister. Tiffany bir fotoğrafçıdır ve fotoğraf üzerinde incelemeler yapar. Tiffany fotoğraftaki kişinin Laura Damiani (Femi Benussi) olduğunu düşünür. Laura gece kulüplerinde çalışan oldukça güzel bir modeldir ve kendisine ait bir butiği vardır. Sandro Simone’un ölümü ile ilgili Laura’yla diyaloğa geçer. Fakat bir süre sonra kıza aşık olur.

Special Killers’ın ilk yarım saati oldukça umut verici olmasına karşın, sonraki dakikalar sıkıcı ve anlamsız bir melodrama dönüyor. Filmin senaryosunun çok başarılı olduğu söylenemez. Hatta Sandro’nun eşinin katilini bulamaya bu kadar kendini adamasını da anlayabilmiş değilim; çünkü gerek Sandro’nun eşinin ölümünü anladığında sarfettiği “zavallı küçük kaltak” sözü gerekse duygusuz ifadeleri ve karısının katilini bulmaya kendisini bu kadar adamışken başka bir kadınla olan beraberliği oldukça çelişkili.

special-killers11

Film Sandro’nun güzel Laura ile tanışmasından sonra artık dedektif hikayesinden çıkıp onların belalı ilişkilerine yöneliyor. Bundan sonra birkaç erotik sahneyle birlikte, zayıf action sahneleri ve birkaç polisiye sahnesi mevcut.  Katil gizemi filmin sonunda çözülmekle beraber pek tatmin edici olmayan zayıf bir heycanla  çözüme kavuşuyor. Filmin tamamı genel olarak sıkıcı olmakla beraber uzun diyaloglar mevcut.

Special Killers birçok türü içinde barındırmasına rağmen tam olarak ne istediğine karar verememiş bir film.   Yine de film için tamamiyle iyi işlerden yoksun demek haksızlık olur. Teknik olarak Mario Capriotti  katı sinemasal unsurlar kullanarak iyi bir iş çıkarmış. Hatırda kalır bir sahne ise ucuzluğuna rağmen Laura’ya yarı çıplak birçiftin saldırdığı sahne.

Filmin kastı ise oldukça başarılı oyunculardan kurulu olmasına karşın, birkaçı tüm potansiyelini ancak gösterebilmiş. İspanyol korku kraliçesi Petty Shephard  ise yalnızca filmin başındaki ilk iki dakikada görünebildiği için performansını sergileme fırsatı yakalayamamış.

Özetle film başarıyı yakalamaktan uzak kalmış. Femi Benussi fanları yine de filmi izlemek isteyeceklerdir ama büyük bir beklenti içinde olmamalarını tavsiye ederim. Eğer kaliteli bir giallo-polisiye hibriti izlemek isterseniz Frederick Stafford’un oynadığı ve Camillo Bazzoni’nin yönettiği Shadows Unseen (1972) filmini tavsiye ederim.

special-killers12

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni