iyiköfüfilm

12
Nis
2010

Soledad Miranda

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

Gerçek ismi Soledad Rendón Bueno olan güzel yıldız, 9 Temmuz 1943 yılında Portekizli bir ailenin çocuğu olarak Sevilla’da doğdu. 60lar boyunca birçok filmde rol alan bu İspanyol güzelin olağanüstü güzelliği ve genç yaşta amansız ölümü kendisini adeta bir efsane haline getirdi.

Çok küçük yaşlardan itibaren oyuncu olmanın hayalini kuran Soledad Miranda, kariyerine henüz 8 yaşındayken Flamenko dansçısı ve şarkıcı olarak başladı. İlk filmini ise henüz 16 yaşındayken çeken oyuncu, bu filmde bir dansçı rolündeydi. İlerleyen yıllarda böylesi bir güzellik tabii ki yönetmenlerin ve yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve çoğunluğu İspanya’da olmak üzere birçok komedi, drama, B filmi ve korku filminde yer aldı. 1960 yılından öldüğü 1970 yılına kadar yaklaşık 35 filmde yer aldı güzel aktrist. Kariyerindeki en büyük olay ise efsane yönetmen Jess Franco ile tanışması oldu. Yönetmenin Kont Dracula ve Vampiros Lesbos gibi kült klasiklerinde rol alan Miranda, adeta Jess Franco’nun fetiş oyuncusu oldu. Kendisinden çoğu zaman Franco’nun harika keşfi diye bahsedilen Miranda’nın 18 Ağustos 1970 yılında eşiyle birlikte yaptığı bir araba kazası sonucu yaşamını kaybetmesi, arkadaşları, ailesi, sevenleri için olduğu kadar Jess Franco için de büyük bir yıkım oldu. Kazayı geçirmeden çok kısa bir süre önce bir Alman film yapımcısından belki de kendisine büyük bir star olmanın kapılarını aralayacak olan bir film teklifi geldi. Fakat ani ölümü buna imkan vermedi.

1960 yılında,16 yaşında genç bir kızken rol aldığı ilk filmi Jesus Franco’nun yönetmenliğini yaptığı La reina del Tabarin müzikalindeki küçük rolünden sonra, birçok türde filmde irili ufaklı rollerde izleyicinin karşısına çıktı. Epik maceralardan(Ursus, The Castillian, Cervantes), korku filmlerine (Pyro, Sound of Horror), dramalardan (Cancion de cuna, Currito de la Cruz), komedilere (Eva 63, La familia y uno mas) ve spaghetti westernelerde (SugarColt) boy gösterdi. Şarkıcılık ve dans yeteneğini de filmlerinde sergileyen oyuncu, 60ların ortasında bir albüm de çıkardı. Oyunculuk, dans ve şarkı söylemenin yanı sıra Miranda şiire, resme ve kitaplara olan tutkusuyla da çok yönlü bir sanatçıydı.

1966 yılında araba yarışçısı ve aynı zamanda yapımcı olan Jose Manuel da Conceiaço Simoes ile evlenen Miranda’nın 1967 yılında Antonio isminde bir oğlu olur. Çocuğunun doğumundan sonra kariyerine nokta koyan oyuncunun bu kararı ancak 2 yıl sürer. Bir western olan 100 Rifles filmi için aldığı teklifle sinemaya tekrar dönüş yapar. Bu kararında İspanya dışında da tanınan bir oyuncu olabilme ümidi yatmaktadır. Adeta oyuncu için kariyerinin ikinci evresi olan bu dönüşten sonra Miranda, İspanya televizyonu için showlar ve filmler yapmaya başlar. bu sırada Jess Franco Kont Dracula filmi için İspanya’da kast arayışındadır. La reina del Tabarin filminden hatırladığı Soledad Miranda’ya bu filmi için teklif götürür ve yönetmenin as oyuncusu olur. Franco’nun yönetmenliğinde bir çok filmde yer alır güzel oyuncu ( Eugenie de Sade, Vampyros Lesbos, She Killed in Ecstasy, The Devil came from Akasava….). Bu filmlerin erotik yapısından dolayı da Soledad Miranda çoğunlukla filmlerinde Susann Korda takma adıyla afişlerdeki yerini aldı.

Franco’ya göre Soledad Miranda kendisiyle çalışmaya başladığı andan itibaren büyük bir değişim geçirdi. Öncelerin genç, gamzeli, küçük yıldızı; makyajı, saçı, giyimi ve tabii ki performansıyla büyük bir gelişim ve değişim göstererek Jess Franco filmlerinin gizemli, donuk ve çekici ikonası haline geldi.

Küçük yaşlardan itibaren oyunculuk hayali kuran, oyunculuğa adım attıktan sonra da İspanya dışında da uluslararası bir üne kavuşma isteği duyan Miranda’nın bu dileği, maalesef ki öldükten sonra gerçekleşebildi. Jess Franco filmlerinin büyük kitlelere ulaşmaya başlamasıyla birlikte, Soledad Miranda adı da efsaneler arasındaki yerini aldı.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • wherearethevelvets
  2 Eyl 2010 01:47

  Çok çok güzel bir kadındır bu Soledad Miranda. Toprağı bol olsun.

 • yasin karakaya
  3 Eyl 2010 11:40

  Evet harika! Korkunun güzellerine nasıl almamışız bu kadını. Tolga bana ver Miranda’yı 🙂

 • Tolga D.
  3 Eyl 2010 22:19

  tabiki senindir yasin…

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni