iyiköfüfilm

12
Tem
2011

So Sweet, So Dead (1972)

Giallo kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

So Sweet, So Dead yönetmenliğini Roberto Bianchi Montero’nun yaptığı 1972 yapımı bir giallo. Film orijinal ismi “Rivelazioni di un Manıaco Sessuale al capo della Squardra Mobile” ın yanı sıra “The Slasher is the sex Maniac” ve “Penetration” gibi isimlerle de biliniyor.

Filmde bir seri katil, İtalya’nın jet-setine mensup ailelerin kocalarını aldatan sadakatsiz eşlerini öldürmektedir. Katil, klasik giallolarda olduğu gibi kimliğini gizleyen siyah yağmurluk, siyah deri eldivenler, siyah bir fötr şapka ve başında da yüzünü kapatan siyah bir çorap giymektedir. Zina yapan eşleri sevgilileri ile beraberken fotoğraflayan katil, kadınları öldürdükten sonra cesetlerin yanına bu fotoğrafları da bırakır. Bir nevi kurbanların aslında masum olmadığını belirten bir mesajdır bu. Bu olayları soruşturan komiser Capuana (Farley Granger) ise aslında kurbanlarla aynı sınıftan bir adamdır. Karısı Barbara Capuna (Sylva Koscina) vasıtasıyla kurbanları tanımaktadır. Soruşturma devam ederken kasabanın zengin, kocalarını aldatan kadınları arasında tedirginlik had safhaya çıkar. Bu arada soruşturmada polise, cesetlere otopsi yapan doktor da yardım eder.

Film için öldürülen kadınların masum olmadığının belirtilmesi açısından ahlaki bir boyutu olduğunu veya kadın düşmanlığı yaptığını söyleyen kritikler yok değil. Fakat kadın düşmanlığı oldukça abartılı bir yorum. Ahlaki yönü ele aldığımızda ise şöyle de bir durum var, eşleri tarafından ihanete uğrayan kocalara da izleyicinin sempati duyması sağlanmamış. Kaldı ki kurban eşlerinin arasında başka kurban kadınlarla ilişki yaşayan adamlar var.
Yani olan bitenden hem haberdarlar hem de karşılıklı olarak bir ihanet var. Çok da ahlaki bir durum söz konusu değil yani. Hem kendi foyalarının ortaya çıkmasını istemedikleri hem de boynuzlu damgası yememek için soruşturmaya engel olmak isteyen eşler de yok değil. Film genel olarak insanların olumsuzlukları üzerine kurgulanmış gibi. Sahte ilişkileri, insanların çok da iyi varlıklar olmadığını vurguluyor. Bu tutum genellikle geç dönem giallolarında karşılaşılan bir durum.

Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda ise Avrupa kült sinemasından birçok tanıdık güzele rastlamak mümkün. Susan Scott adıyla da bilinen Nieves Navarro, Silva Koscina, Femi Benussi, Anabella Incontrerra, Krista Nell gibi. Filmin genelinde kendini gösteren çıplaklık ile tür içindeki en erotik filmlerden biri olmuş So Sweet, So Dead.

Giallonun altın çağını yaşadığı 70’li yıllara ait film seks ve cinayetin çok iyi harmanlandığı, sadistik cinayet sahnelerinin çok başarılı olduğu, atmosferiyle ve Giorgio Gaslini’nin müzikleriyle oldukça iyi bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni