iyiköfüfilm

22
Ağu
2012

Sleepaway Camp (1983)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

1983 yapımı olan Sleepaway Camp, 80’li yılların b- slasher filmlerinin en önemlilerinden biridir. Robert Hiltzik’in yazıp yönettiği  bu kült yapım, “Sleepaway Camp” serisinin ve Angela Baker efsanesinin başlangıcıdır. Gençliğin eğlence merkezi olan yaz kampı rüyası, bu filmde kan gölüne döner.  “Jaws” seyreden her çocuk, nasıl denize girmeye çekinirse “Sleepaway Camp” da kamp yapmaya giden her ergenin aklına düşebilir.

Film, trajik bir bot kazası sahnesiyle başlar. Bu olaydan yıllar sonra,  kafa ayarlarıyla oynanmış çatlak hala Martha (Desiree Gould) ile karşılaşırız. Slasher dünyasının en sinir bozucu karakterlerinden biri olan Martha, oğlu Ricky (Jonathan Tiersten) ve kuzeni Angela’yı (Felissa Rose) yaz kampı olan Camp Arawak’a gönderir.  Sessiz ve utangaç yapıdaki Angela ile uğraşan kamptaki her karakter,  yapımcıyla uğraşmış gibi tek tek cinayete kurban gider. Bir grup aklı havada ergenin kamp havasında eğlenmesine ve Angela’yı her fırsatta aşağılamasına dayanamayan katilimiz, akla hayale gelmeyecek tekniklerle adam öldürmektedir. Koyun bakışlı, yere bakan yürek yakan Angela  ile dalga geçen herkes, filmde er geç cezalandırılır.

Serinin ilk filminde ölümler, başta şaka gibi gelebilir. Çekirdek çitleme hızında tek tek indirilen şımarık kamp gençlerinin ya da istismarcı kamp büyüklerinin ortadan kaybolması, ergenliğin hizaya getirilmesi söz konusudur. Sleepaway Camp, filmi, kamp ateşinde eğlenen gençliğin korkulu rüyasıdır. İkinci film olan “Sleepaway Camp 2 / Unhappy Campers” da kamp ateşinde korku hikayesi anlatan gençlerin ilk filmde olanları anlatmasıyla başlar.  Michael A. Simpson tarafından çekilen ikinci ve üçüncü (Sleepaway Camp 3 / Teenage Westeland) filmlerinde Angela Baker karakteri, şarkıcı Bruce Springsteen’in kardeşi Pamela Springsteen tarafından canlandırılır. Pamela Springsteen, Angela’nın küllerinden doğan Angela Baker karakterine bambaşka bir şekilde hayat verir ve karakterin hatırlanan yüzü olur. Sleepaway Camp serilerinde kamyon tarafından kovalanarak ölme, haşlanma,  kano altı boğulma gibi pek çok cinayet sahnesinin yanında “Psycho” duş sahnesi de görmek mümkündür.

80’lerin ve 90’ların TRT korku kuşağında cuma gecesi korku filmi izlemeyi alışkanlık edinen kişiler için cuma gecesi ritüeline en çok uyacak filmlerden biri Sleepaway Camp’tır. Bu filmi eğer küçüklüğünüzde deneyimlediyseniz,  saç maşasına bir daha dokunamayabilirsiniz. Filmin sonu ise filmi unutulmazlar arasına sokacak bir yapıya sahiptir. Ünlü’nün “Rüya” adlı  şarkısı misali filmi açan gördüğüne inanamayabilir.

Aytaç Özge 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • rocky
  1 Eyl 2012 10:28

  bu filmleri nerden bula biliriz sayın admin bildiğiniz her hangi bir web sitesi varmı acaba…

 • liketown
  17 Haz 2013 17:40

  2. ve 3. filmin türkçe altyazısı yok hatta ing bile yok galiba ben bulamadım nette…türkçe altyazısını yapabilecek biri varmı acaba bu sitede ya da indiribileceğim biyer varmı acaba…

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni