iyiköfüfilm

25
Haz
2012

Sleep Tight (2011)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Karanlık filmler çekmeyi seven yönetmen Jaume Balagueró’nun  bilinen işlerinden olan 2007 yılında başlattığı [Rec] lerinden sonra 2011 yapımı “Mientras Duermes”, diğer bir çevrimiyle “Sleep Tight” yönetmenin en aydınlık filmlerinden biri. Bu sefer doğaüstü olaylardan sıyrılan hikayede, bina görevlisi olarak çalışan César ın, bina sakinlerinden biri olan Clara’ya olan saplantılı aşkı ve diğer sakinlerin César ile olan ilişkileri anlatılıyor. Diğer bir “Peeping Tom” vakası gibi başlayan ama çok daha fazla dallanıp budaklanıp başka bir şeye dönüşen bu hikayede, karakterleri kısa kısa tanımaya başlıyoruz. Tam bir “doorman” olan başkarakterimiz César; uysal, efendi görünümüyle bina sakinleri tarafından sevilen sayılan biri. Olaylar gelişmeden, gün boyunca yaptığı ve yapması gereken işlerden bahsediliyor. Komşular evde olmayacağı zaman bakılması gereken hayvanlara César bakıyor. Bir nevi süper kahraman. Artan zamanında da hasta annesiyle ilgilenen César’ın görünen yüzü, filmin aydınlık noktalarından biri. Diğer bina sakinleriyle ilişkileri seyirciye gösterilirken aralarında ufak çaplı önemsiz bir sorun olduğu çıtlatılan küçük kız Ursula ile yürüyen hikayede bir tuhaflık olduğu sezdirildikten hemen sonra yeni tipler devreye giriyor. Yönetmenin filmlerinin hemen hemen hepsinde bulunan sevdiği oyuncularından biri olan yaşlı apartman sakinimiz ürkütücü Carlos Lasarte nin de devreye girdiği yerde olay akışı artırılıyor. Aslında her yönden “Sleep Tight” sıkıcı olmaktan çok uzak. César’ın Clara’ya duyduğu saplantılı ilişki onu kendisine muhtaç etmeye çalışmaktan çok yanlışlıkla kendisinden uzaklaşmasına sebebiyet verirken, tehlikeli hale gelmeye başlayan olaylar küçük kız Ursula’yı canlandıran başarılı oyuncu Pep Tosar’ın şantajlarıyla eğlenceli hale geliyor.

Şu bol kasvet barındıran “Nameless” çevrimiyle boy gösteren 1999 yapımı, ödüllü “Los Sin Nombre” filminin bir yerlerden tanıdık gelmesi de olası. Ayrıca sadece oyunculukların götürebildiği içinde Lena Olin’i de barındıran,özellikle benim için filmi katlanabilir kılan ispanyol aktör Fele Martínezli, beyaz camda çok sık dönen filmi olan 2002 yapımı “Darkness” tan ise tamamen farklı yere sahip.

*dikkat! sürpriz bozan*

Film boyunca tek bir yerde kan var! Sadece sondan bir önceki sahnelerde kullanılan kan seyirciden biraz fazla esirgenmiş. Hemen hemen hiç çıplaklık barındırmayan film(bir kaç sahne hariç) yönetmenin diğer işleri gibi. Çıplaklığı fazla kullanmayan yönetmen bu filmde fazla bile kullanmış denilebilir. Filmde César’ın tecavüzü bile olabilecek en masum düzeyde. Hamamböceklerinin bol miktarda olduğu sahneler ise yemek yerken izlenebilecek türden!

*

Arada seyirci olarak bizi düşündüren şeylerden biri César ile Clara’nın arasındaki ilişkinin ne zaman başladığı.. César’ın açık vermeye başladığı davranışlarında bile César’ı canlandıran oyuncu Luis Tosar’ın kaşlarının etkisi ise yadsınamaz. Genellikle filmlerinde insanları yaşadıkları ortamdan çok sık çıkarmayan yönetmen, yine aynı şekilde bina harici mekan kullanmamış. Ayrıca tahminleri bazı yönlerden zorluyor.  Sürprizi bozmak istememekle birlikte “hikaye şu yönde ilerler” denildiğinde bile yeni bir ayrı yol yaratan uçları var mesela. Her ne kadar en aydınlık filmlerinden biri olsa da “Sleep Tight”ta da yine diğer filmlerindeki gibi az ışık kullanımı ön planda. Soundtrackler az miktarda. Çıplaklık,kan az miktarda. Ayrıca bol miktarda olan hamamböcekleri, sarı zarflı aşk mektupları, anahtarlar hariç huysuz küçük kız,daha fazla görmek istediğim ama filmin çok az yerinde görebildiğim, yönetmenin sabit oyuncularından Carlos Lasarte bulunduran film; araya obsesifliği de sıkıştırarak aslında güvende hissettiğimiz yerlerin(-ki en bilinen mekan olan ev-) ya da öyle gördüğümüz olayların yanılgıdan ibaret olduklarını belirtme gibi bir gaye de güdüyor. Çok alışılagelen bilindik ders verme potansiyelinden sonra filmdeki polislerin nasıl bu kadar saf kalabildikleri duygusu da alışılan tepki olarak ortaya çıkıyor!

İlginç bir olayı da filmin gereksizliklerden sterilize edilmesi, yönetmenin birbirine benzeyen filmlerine rağmen diğer ispanyol yapımlara göre daha az soğuk kalan “Sleep Tight”,  diğerleriyle kıyaslandığında ağır toplardan.

Yağmur Özdemir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni