iyiköfüfilm

18
Kas
2009

Savage Streets (1984)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

savagestreets-posterLinda Blair 80’lerin boyunca istismar filmlerinin en aranılan ismi olmuştu. The Exorcist ile yükselişe geçen yıldız, Tv filmi Born Innocent ve Sybil Danning ve Tamara Dobson ile birlikte oynadığı women-in-prison klasiği Chained Heat ile de ününü pekiştirdi. 1984 yılında yönetmen Danny Steinmann’ın filmi Savage Streets’de rol aldı. Danny Steinmann 70’lerin softcore klasiği High Rise’ın, ayrıca Friday the 13th Part V: A New Beginning’in de yönetmenidir. Savage Streets, Death Wish, MS. 45 ve I Spit on your Grave’den de esintiler taşımaktadır. Ayrıca filmde ertesi yıl The Return of the Living Dead filminde de rol alan Linnea Quigley rol almakta.

Feisty Brenda (Linda Blair) kızlardan oluşan bir punk çetesinin çetin lideridir. Heyecan ve macera arayarak geceleri şehri dolaşmaktadırlar. Brenda’nın Heather (Linnea Quigley) adında sağır ve dilsiz bir kız kardeşi vardır. Kız kardeşi şehrin belalı bir çete üyesi tarafından tecavüze uğrar ve F. Brenda’nın bir arkadaşı öldürülür. Bunun üzerine adaleti kendi elleriyle sağlamaya çalışır, intikamını almaya yemin eder ve çete üyeleriyle savaşır.

Savage Streets istismar sinemasının birçok özelliğini içinde barındıran bir film: gereksiz çıplaklık, grafik şiddet, bolca küfür ve anlamsız bir mizah anlayışı. Yönetmen Steinmann filmde sosyal bir mesaj kaygısı gütmemiş, tek niyeti insanların eğlenmesi ve bazı sahnelerde şoke olması. Örneğin filmin konusu ile alakası olmayan Brenda’nın bir sınıf arkadaşıyla okulun duşunda kavga ettiği ve arkasında çıplak kızların bulunduğu sahneyi sırf genç izleyicinin ağzını sulandırmak için kullanmış. Bu da çoğu T&A (Tits and Ass) filmlerinde uygulanan bir yönteme işaret eder. Başka bir anlamsız çıplak sahnede ise arkadaşının ölüm haberini alan Brenda banyoda sigarasını yakmış ve çıplak göğüslerini göstererek sonraki adımını düşünmektedir. Bu sahne de senaryoya hiçbir katkısı olmayan yine genç izleyici düşünülerek çekilmiştir. Zira Linda Blair 80’lerin en popüler genç kadın aktristlerinden biriydi. Aklımızdaki The Exorcist filminden kalma agresif küçük kız gitmiş yerine Charles Bronson tarzı vigilante (kanunu tek başına sağlayan) bir karakter çıkmıştı.

80’ler boyunca bir çok B-film’de seksi kadın rollerinde görmeye alıştığımız Linnea Quigley, bu filmde alışılmışın dışında sağır ve dilsiz masum bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Filmin diğer karakterleri olan çete üyelerini ise Robert Dryer, Sal Landi, Scott Mayer ve Johnny Venocur oynuyor. Linda Blair dışında filmin bir diğer başrol oyuncusu ise Chained Head filminde de rol arkadaşı olan John Vernon’dur.

Savage Streets zekice kurgulanmış ya da sanatsal bir film değil. İzlerken büyük bir beklenti içinde olmadan, sadece iyi vakit geçirip eğlenmek için izlenebilecek ideal filmlerden birisi. Ayrıca Linda Blair fanları için de güzel yıldızın birçok cesur sahnesini barındırıyor. Bunun yanı sıra 80’lerin müziklerini sevenler için iyi bir soundtrack’e sahip.

Savage-Streets-(1984)-

Savege Streets istismar sinemasının birçok özelliğini içinde barındıran bir film: gereksiz çıplaklık, grafik şiddet, bolca küfür ve anlamsız bir mizah anlayışı. Yönetmen Steinmann filmde sosyal bir mesaj kaygısı gütmemiş, tek niyeti insanların eğlenmesi ve bazı sahnelerde şoke olması. Örneğin filmin konusu ile alakası olmayan Brenda’nın bir sınıf arkadaşıyla okulun duşunda kavga ettiği ve arkasında çıplak kızların bulunduğu sahneyi sırf genç izleyicinin ağzını sulandırmak için kullanmış.

Link: Savage Streets (1984) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Can Evrenol
  18 Kas 2009 16:43

  Az önce Death Wish’i izledim Tolga! Tesadüfe gel…

  Yazı harika! Yine…
  Bu arada Ms.45 (Abel Ferrara, 1981) bağlantısını da belirtmekte fayda var.

 • Tolga Demirtaş
  18 Kas 2009 22:19

  Death Wish!! gerçekten harika film. Charles Bronson ve bu seri ile ilgili birşeyler döktürmek istiyorum. fırsatım olursa tabi…

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni