iyiköfüfilm

20
Ara
2011

Santo vs. las mujeres vampiro (1962)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Kahraman güreşçi Santo’nun başrolünde olduğu film 1962 yapımı bir korku filmi. Filmin bilinen bir diğer adı da Samson vs. the Vampire Women.

Meksika Sineması denilince ilk akla gelen güreşçi kahraman filmleridir. Lucha Libre yani Maskeli Güreşçi filmleri, ilk örneklerini 1950’li yıllarda vermeye başlar. Maskeli güreşçi kahramanlar arasında en bilineni ise asıl adı Rodolfo Guzman Huerta olan El Santo’dur. Suçluların korkulu rüyası bu süper kahraman, Meksika’da oldukça popüler olmuş ve hatta ünü ülke sınırlarını aşmayı başarmıştır. Santo’nun Amerika’da bilinen adı ise Samson’dur.

Santo’nun Meksika dışında en çok bilinen filmi ve belki de filmleri içinde en iyisi 1962 yapımı Santo vs. las Mujeres Vampiro’dur. Santo’yu uluslar arası üne kavuşturan ilk film olan Santo vs. las Mujeres Vampiro’nun konusu kısaca şöyle; Profesör Orlof’un (Augusto Benedico) kızı kadın vampirler tarafından kaçırılır. Amaçları kızını şeytanla evlendirmek olan vampirlerlerden kurtulmak için profesör, maskeli kahraman Santo’yla anlaşır. Santo’nun bu kez vampirlere karşı savaştığı filmde, bol aksiyon ve ateşli vampirellaları görmek mümkün.

Diğer Santo filmleriyle kıyaslandığında prodüksiyon değerleri olarak daha iyi bir yerde olan Santo vs. las Mujeres Vampiro, aynı zamanda gişede de en çok hasılatı elde eden Santo filmi olmuştur. Ayrıca İngilizce dublajı yapılan 4 Santo filminden birisidir. Bunda Santo filmlerini Amerika pazarına sokan yapımcı K.Gordon Murray’in payı büyüktür. Murray, Santo’nun ismini Samson olarak değiştirir ve filmlerin İngilizce dublajlarını yaptırır.

Film düşük bütçesi, ucuz efektleri ile tipik B filmi özelliklerini taşırken oyunculuk ve özellikle sinematografi açısından iyi bir noktada yer alıyor. Senaryosu ile ilginç bir hikayeyi ele alan filmi sevmeniz için güreş meraklısı olmanıza hiç gerek yok. Bazı durumlarda aksiyon sahneleri gereğinden fazla uzun gelse de Santo’nun enerjisi filmi fazlasıyla izlenir kılmaya yetiyor.

Kült bir figür haline gelmiş Santo’yla ve Meksika Sineması ile henüz tanışmadıysanız bu film iyi bir başlangıç için birebir. Maskeli, gizli kahraman, kötülerin düşmanı Santo’nun aksiyonlu sahnelerinin ve bolca seksi vampirin yer aldığı Santo vs. las Mujeres Vampiro izlemesi keyifli bir Meksika yapımı.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni