iyiköfüfilm

29
Ara
2009

Santa Claus (1959)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

50’lerin sonunda Santa Claus Meksika için pek de tanıdık bir figür değildi. Hatta günümüzde de Meksika Christmas geleneklerinde Santa Claus’dan çok fazla bahsedilmez. Fakat son yıllarda kısmen ticari kaygılar sebebiyle popüler hale geldi. Santa figürünün Meksika geleneğinde çok fazla yeri olmamasından dolayı, Batı Avrupa toplumlarında ve Amerika’da gördüğümüz Santa Claus karakterinden bazı farklılıklar göstererek Meksika toplumunda yer aldı.

Santa Claus 1959 yapımı, René Cardona’nın yönetmenliğini yaptığı bir Meksika filmi. Noel’i durdurmak isteyen iblis Pitch’e karşı savaşan Noel Baba ve Büyücü Merlin’in maceraları anlatılıyor filmde. René Cardona, Meksika’da oldukça tanınan bir yönetmen birçok El Santo filminin de yönetmeni, B film severler için zengin bir filmografiye sahip.

Film bazı çevreler tarafından yapılmış en kötü Santa Claus filmi olarak tanımlanmakta. Fakat benim için oldukça farklı bir deneyim oldu. Bir çocuk filmi olmasına rağmen İblis Pitch karakteri küçük yaştaki çocuklar için oldukça korkutucu. Filmde yer yer söylenen şarkılar ve danslar filmin başlarda müzikal bir havaya bürünmesine de yol açmış.

Filmimizde Santa Claus, Kuzey Kutbu’nda yüksek bir tepede yaşamaktadır. Buradan dünyadaki çocukları gözlemektedir. Atölyesi olan “Toyland”de her ülkeden çocuklar çalışmakta ve o ülkenin çocukları için oyuncaklar üretmektedirler. Burada diğer Santa Claus filmlerinden farklı olarak Toyland’de çalışanların çocuk olmasıdır. Diğer birçok filmde Toyland’de Santa için çalışanlar cücelerdir.

Yaklaşan Noel’le birlikte Santa Claus çocuklardan gelen mektupları okumakta ve onları devasa dürbünüyle gözlemektedir. Bu arada Noel’den nefret eden İblis cehennemden çıkıp yeryüzüne inmiş ve çocukları kötülük yapmaları için kışkırtmaktadır. İblis çocukların kafasını karıştırarak onları hırsızlığa ya da etrafa zarar vermeye yönlendirir. Bu arada Santa Claus da olanları izler ve çocukları uyararak iyi yola sevk eder. Film genel olarak İblis Pitch ve Santa Claus’un ya da bir başka deyişle iyi ve kötü’nün savaşı olarak geçmekte ve birçok filmde olduğu gibi bu savaşın da galibi iyi taraf olmuştur.

Film IMDb’de en kötüler listesinde üst sıralardaki yerini hala korumakta. 1959 yılında San Francisco Uluslararası Film Festivalin de en iyi aile filmi dalında Golden Gate ödülünü alan filmin akılda kalan en büyük tutarsızlıkları; bir oyuncak fabrikası olan Toyland’de kapalı bir mekan olmasına karşın lapa lapa kar yağması, Lupita’nın babasının Noel sabahı işe gitmek için evden ayrılması…Tabi Santa’nın teknoloji harikası(!) teleskopu, dinleme cihazlarını da es geçmemek gerek.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • cbi82
  1 Oca 2012 08:58

  Lupita’nın rüya sahnesi çok korkunçtu

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni