iyiköfüfilm

13
Nis
2011

Retroactive (1997)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Zaman yolculuğu temalı filmlere her zaman hayranlıkla yaklaşmışımdır. En sevdiğim seri Back to the Future, son yıllarda izlerken en zevk aldığım film ise orijinal adı Los Cronocrímenes yani uluslararası ismiyle Timecrimes’tır. 7-8 yıl önce izlediğim Retroactive’i yakın zamanlarda tekrar izlediğim için bari boş durmayayım da bunun bir yazısını yazayım, hem benim gibi zaman şeysi içeren filmleri seven kişilerle tanışmış ve görüşmüş olma fırsatını elde ederim, hem de bilmeyenlere tavsiye etmiş olurum diye düşündüm. Fakat baştan söyleyeyim, filmden bir Timecrimes beklemeyin. Geçenlerde The Triangle diye bir film izlemiştim, onu da beklemeyin. Konusu itibariyle biraz Groundhog Day’i de andırıyor olabilir, bırakın andırsın. İzleyecekseniz bir şey beklemeden izleyin, sonrasında mesuliyet kabul etmiyorum.

Retroactive, Teksas çöllerinde geçen bilimkurgu soslu bir aksiyon filmi. Ucuz bir film olduğu her halinden belli. Güney aksanıyla konuşan James Belushi’yi According to Jim dizisinden takip etmiş ve hatta K-9 filmini (ve gereksiz devam filmini) izlediyseniz ciddiye almamanız pek olası. Tarafsız bir gözle izlemeye çalışın diyeceğim ama ben yapamadım bunu. Sürekli K-9 geldi aklıma. Zengin bir kocayla evlendikten sonra oyunculuğa veda edip hayır işleriyle uğraşan Kylie Travis filmin başrolünde oynuyor. Travis’in canlandırdığı karakter Karen, California’da rehine uzlaşmacılığı yaparken işlerin yanlış gitmesi sonucu rehinelerin ölmesiyle işinden ayrılmış bir polis psikoloğu. Arabasıyla bir tabelaya çarpınca çöl yollarında mahsur kalan Karen’ın karşısına tuhaf bir çift olan Frank ve Rayanne çıkar. Frank’i James Belushi, Rayanne’i ise Shannon Whirry canlandırıyor. Çekici bulma amacıyla Karen, çiftin arabasına biner. Yolda Frank’in seksist ve iğrenç esprileri ile fevri tavırlarına maruz kalır. Arabadan inmek için an kollarken karısının kendisini aldattığını öğrenen Frank, Rayanne’i öldürür. Karen deli dana gibi çöllerde koştuktan sonra etrafı tellerle çevrili bir yere gelir. Tellerden atlar ve binaya girer. Binada hala test aşamasında olan bir makina sayesinde yirmi dakika öncesine döner ve olayın şokunu atlattıktan sonra olacakları değiştirmeye çalışır.

Film, en çok bilinen örneklerinden biri olan Kelebek Etkisi’nde de olduğu gibi bir şeyleri düzeltmeye çalışmanın nafile olduğu fikri üzerinde durmuş. Çünkü her “geri dönüş”te Karen daha fazla zarara yol açıyor, daha çok kişinin canı yanıyor. Filmde bolca bulunan mantık hataları -ki bunlar bilimkurgu soslu bir film olduğu için kuantum fiziği ayarında değil, altıpatlar tabancayla 30 atış yapılması gibi hatalardan bahsediyorum- eğer bu temaya ilgi duyuyorsanız görmezden gelinebilecek türden. Filmin yönetmeni Louis Morneau, gerilim türüne aşina olan bir yönetmen fakat genel anlamda başarılı bir yönetmen olduğunu söylemek pek mümkün değil. Son yıllarda video için Joy Ride 2 ve The Hitcher 2 filmlerini çeken yönetmen, iki kez MTV Video Klip ödülü aldıktan sonra Roger Corman’ın dikkatinden kaçmamış ve Corman’ın desteğiyle To Die Standing adlı ilk filmini çekmiş. Sonrasında gelen Jurassic Park çakması B-film klasiğinin devamı olan Carnosaur 2 ile Lou Diamond Phillips’in başrolünde oynadığı katil yarasalar içerikli filmi Bats, adeta yönetmenin video filmlerinden başka gidecek yeri olmadığının canlı kanıtları gibi. Retroactive ise Louis Morneau’nun filmografisine baktığımızda yıldız gibi parlayan bir film. Filmin senaristlerinden biri ise bir önceki yazımda bahsettiğim Mangler 2 filminin yönetmeni Michael Hamilton-Wright.

Daha önce de söylediğim gibi Dooley’i aklınıza getirmediğiniz takdirde James Belushi’yi başarılı bir kötü adam portresi çizerken görebileceğiniz bu filmde, Amerikan sinemasının Nubar Terziyan’ı M. Emmet Walsh’u da yan rollerden birinde izleyebilirsiniz. Diğer bahsettiğim filmler hoşunuza gittiyse Retroactive’e de bir göz atmanızda fayda var.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni