iyiköfüfilm

5
May
2014

Rape of the Soul (2006)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Rape of the Soul (2006)Katolik Kilisesinin “Şeytani” Sanatı Gözler Önüne Seriliyor…

Roma Katolik Kilisesinin cinsel istismar skandalı, -bazıları yüzlerce yıl önce yapılmış- sanat eserlerine işlenmiş şeytani ve doğaüstü imgelerle bağdaştırılabilir mi?

Katolik kilisesi karşıtları tarafından değil de kiliseye kendini adamış kişiler tarafından hazırlanan bu yeni belgeselin -“Rape of the Soul”- inanılması güç tezi işte bu.

“Rape of the Soul” New York ve Los Angeles da dahil olmak üzere bazı büyük şehirlerde gösterime girmiştir.

Belgesel, tarihi ve modern dini sanat eserlerinde şeytani, cinsel, doğaüstü ve Katolik kilisesi karşıtı imgelerin süregelen kullanımını gözler önüne seriyor. Filmde ayrıca bu sanat eserlerinin Katolik kilisesinin en yüksek ve en güvenilen mercileri tarafından esrarengiz bir şekilde kabul görmesi de irdelenmektedir.

Piyasaya sürülen içeriğin şeytani ve cinsel imgeler ile şiddet ihtiva etmesi nedeniyle Rape of the Soul 18+ olarak gösterime girmiştir.

Silver Sword International tarafından dağıtımı yapılan film, Katolik kilisesinde cinsel istismarın en büyük nedeni olarak dini sanata işlenmiş cinsel ve şeytani imgelere uzun süre maruz kalmayı göstermektedir.

Cinsel ve doğaüstü imgelerin insan beyni üzerindeki bilinçaltı programlama etkileri ve bunların cinselliği, satanizmi ve okült inançları nasıl teşvik ettiği hakkında detaylı bilgi vermesi için filmde uzman görüşlerine yer verilmiş. Dini eğitim araçları, ilahi kitapları, çocuk kitapları ve dua kitaplarının hepsinin içinde gizlenmiş imgeler olduğu bulunmuştur.

140 dakikalık bu film dini sanat içine gizlenmiş imgeler ile ilgili olaylar, araştırmalar, bunların keşfi ve ifşa edilmesini kapsayan bir derleme. Filmde daha sonra öncelikle çocukları ve din adamlarını hedef alan bu sanat eserlerinin yıkıcı etkileri gösteriliyor.

Kendini Roma Katolik kilisesine adamış bir İtalyan yönetmen, yazar ve yapımcı olan Michael A. Calace de dahil olmak üzere beş uzman bu sanat eserlerinin farklı yönleri hakkında yorum yapıyor.

Calace, yapım şirketi Silver Sword International için gerçek yaşam dramları üzerine genel izleyici kitlesine yönelik filmler yaratmak amacıyla “Medyayı Ahlak ile Birleştirme” misyonunu üstlenmiş. Bunu yaparken de bir dizi dini skandalı ortaya çıkarmış. Calace cinsel ve okült dehşeti dikkatle işleyen çok sayıdaki rahatsız edici imgeyi ortaya çıkarmak için 20 yılı aşkın deneyiminden faydalanıyor. Bu imgeleri işlemek için kullanılan teknikleri açıklıyor ve araştırmalarından elde ettiği bulguları paylaşıyor.

Calace, araştırmasından şu sözlerle bahsediyor; “Ne kadar derine inersem o kadar fazlasını keşfediyorum ve bu sadece modern sanatı değil tanınmış ve saygı duyulan sanatçıların 500 yıldan uzun bir süre önce yarattıkları çalışmaları da kapsıyor. Kilisenin skandallara neden olan davranışlarının ardında cinsellik ve dehşet yatmaktadır. İşte neden budur ve Kilise liderlerinin bu nedeni uzaklarda araması gerekmiyor, çünkü sorun kilisenin kendisinden kaynaklanıyor.”

Gizli imgeler hakkındaki uzmanlığı ile uluslararası üne kavuşmuş bir Amerikalı olan Wilson Bryan Key de diğer uzmanlar arasında. Key aynı zamanda Western Ontario Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak çalışmıştır.

Filmdeki uzmanlardan bir diğeri olan Stanley Monteith ise 30 yıldan uzun bir süredir Amerika’nın ahlaki çöküşünün nedenlerini araştıran bir yazar ve radyo programı sunucusudur. Monteith, Vatikan’ın tarihi ve politikalarını kapsamlı bir şekilde araştırmış ve birçok defa eski Cizvit rahibi Malachi Martin ile röportaj yapmıştır.

Marc Oster psikoloji ve hipnoz üzerine uzmanlığı ile filme katkıda bulunmaktadır. “Rape of the Soul”da yer alan son uzman Judith Reisman ise çocuk psikolojisi ve pornografinin zararlı etkileri üzerine uzmanlaşmış dünya çapında tanınan bir yazardır. Aynı zamanda Medya Eğitimi Enstitüsünün başkanıdır ve ABD Adalet Bakanlığının ergenler üzerinde hazırladığı bir araştırmanın da yazarıdır.

Reisman, “Eğitim almamış bir göz tarafından ayırt edilemeyen bu imgeler, bunların varlığından haberdar olmayan, özellikle de sapkın cinsel davranışlara maruz kalmış bir kişi için patlamayı bekleyen bir saatli bomba olabilir” demiştir.

Calace’a göre DaVinci’den Botticelli’ye kadar birçok sanatçı yüzyıllar boyunca eserlerinin içine bilinçaltı imgeler işlemiştir. Calace bu konu hakkında şöyle demiştir: “Bu çalışmamız sırasında haçlar üzerinde penisler, anarşi sembolleri, svastikalar, şeytani suretler ve hatta modern çalışmalarda ‘seks’ kelimesinin imgelere gizlenmiş olduğu keşfettik. Bu çalışmalar arasında modern sanatçıların dua kitapçıkları ve ilahi kitapları için yaptıkları kapak çalışmaları da yer almaktadır ve bunlar ABD’deki kiliselerde ve çocuklar için dini eğitim araçları olarak dağıtılmaktadır.”

Calace, ‘Rape of the Soul’un bunlar gibi ihlallere maruz kalmış çok sayıdaki kişiyi iyileştirmek için yapıldığını söylemiştir.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Rape of the Soul 2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni