iyiköfüfilm

Bu yıl ikincisi 17 – 24 Ocak tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek olan Pembe Hayat KuirFest’te, film gösterimleri kadar etkinlikler de dikkat çekiyor: 18 Ocak Cuma günü Pişman Olanlar’ın gösterimi ardından yapılacak ve cinsiyet inşası sürecini tartışmaya açacak “Cinsiyet İnşa Süreci” paneline trans aktivistler, Ceren Yılmaz, Belgin Çelik ve ckonuşmacı olarak katılacak; Dünyanın en muhafazakar ülkelerinden biri olan Pakistan’da geçen Saklambaç filminin arkasından da yönetmenleri Saadat Munir ve Saad Khan ve yapımcı Christina M. Andersen’in katılımıyla Pakistan’da LGBTT grupların durumunu anlatan bir panel düzenlenecek; Alisa Lebow, Başak Ertür, Defne Tüzün ve Gözde Onaran’ın Bülent Ersoy’un Yüz Karası/Şöhretin Sonu adlı filminden yola çıkarak yapacakları “Bülent Ersoy’un Kanunla İmtihanı” başlıklı panel ile, Bülent Ersoy üzerinden bir yakın tarih okuma denemesi yapılacak.

Panellerle ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

BÜLENT ERSOY’UN KANUNLA İMTİHANI

Yargıç: Bülent Ersoy, şimdi seninle bir yargıç gibi değil, bir büyüğün olarak konuşacağım.

Londra Brunel Üniversitesi’nden Dr. Alisa Lebow, Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’nde Hukuk Çalışmaları alanında doktorasına devam eden Başak Ertür, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlilerinden Defne Tüzün ve İstanbul’da farklı üniversite ve kurumlarda sinema dersleri veren Gözde Onaran’ın katılımıyla düzenlenecek söyleşide Türkiye LGBTT hareketinin en göz önünde simalarından Bülent Ersoy üzerinden bir yakın tarih okuması denemesi yapılacaktır. Bülent Ersoy’un başrolünde oynadığı yarı otobiyografik Yüz Karası/Şöhretin Sonu filminin yanı sıra Ersoy’un gerçek hayatta mahkeme karşısına çıkaran davalar üzerinden kanun ile ilişkisinin de inceleneceği söyleşide Türkiye’nin kuir tarihinin kayda değer bir kesiti inceleyeceğiz.

Tarih: 20.01.2013, Pazar

Film Gösterimi: Yüz Karası/Şöhretin Sonu

Saat: 15:30

Panel

Saat: 17:00

Yer: Cer Modern

Alisa Lebow

New York’ta doğan Dr. Alisa Lebow, Londra Brunel Üniversitesi’nde Medya Çalışmaları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Lebow, araştırmalarını genellikle belgeseller ve son zamanlarda belgeselde siyasi sorunlar konularında yoğunlaştırıyor. Lebow’un “The Cinema of Me” ve “First Person Jewish” kitapları birinci şahıs filmlerde kendiliğin ve öznelliğin temsili konusunun değişik boyutlarını soruşturuyor.

Başak Ertür

Birkbeck, Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eleştirel hukuk araştırmaları alanında doktora yapıyor. Komplo Kullanma Kılavuzu ve Müge Gürsoy Sökmen ile birlikte Barbarları Beklerken: Edward W. Said Anısına kitaplarının editörüdür. Sivil bir girişim olan Irak Dünya Mahkemesi’nin New York ve İstanbul oturumlarının düzenlenmesine katkıda bulundu.

Defne Tüzün

1998 yılında Boğaziçin Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olan Tüzün, yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi’nde film ve televizyon üzerine yaptı; doktorasını Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nde tamamladı. Araştırma alanları arasında film kuramı ve eleştirisi, psikanalitik kuramlar ve anlatıbilim var. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde Yeni Medya Bölümü’nde tam zamanlı olarak çalışıyor.

Gözde Onaran

Boğaziçi Universitesi’nde Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra New York Üniversitesi’nde (NYU) Medya Çalışmaları ve Film Yapımı üzerine yüksek lisans yaptı. Bir yandan halen Amsterdam School for Cultural Analysis’de (ASCA) doktora eğitimine devam eden Onaran, bir yandan da İstanbul’da farklı üniversite ve kurumlarda sinema dersleri veriyor. 2006 yılından beri Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Yayın Kurulu üyesi ve yazarıdır.

CİNSİYET İNŞA SÜRECİ PANELİ

Trans kadınlar bunun hakkında çok konuşur. Öyle misin, böyle mi? Şu kadın ameliyatlı mı, değil mi? Seninkini kim yaptı? Sen kime yaptıracaksın? Bunları çok konuşuruz, tabi işler yolunda giderse. Gitmezse pek bir şeyden konuşmayız. Pembe Hayat KuirFest, “Pişman Olanlar/Regretters” filminin hemen arkasından cinsiyet inşa sürecini tartışmaya açıyor. 

Tarih: 19.01.2013, Cumartesi

Film Gösterimi: Pişman Olanlar

Saat: 13:00

Panel

Saat: 14:00

Yer: Goethe Institut Ankara

Ceren Yılmaz

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören trans aktivist Uluslararası Tıp Öğrencileri Federasyonu’nda (IFMSA) cinsel sağlık ve üreme sağlığı grubuna (SCORA) başkanlık yapan Ceren konuyla ilgili çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinde görev aldı.

Belgin Çelik

Lambda İstanbul kurucularından, Pembe Hayat LGBTT Derneği yönetim kurulu üyesi. LGBTT hakları aktivisti, Yeşiller ve Sol gelecek partisi kurucu üyesi, hak ihlalleri raportörü.

Buse Kılıçkaya

Pembe Hayat LGBTT Derneği kurucu üyesi, aktivist.

PAKİSTAN’DA NELER OLUYOR? / WHAT’S HAPPENING IN PAKISTAN?

Dünyanın en muhafazakâr ülkelerinden biri olan Pakistan’da geçen Hide and Seek/Saklambaç filminin arkasından yönetmenleri Saadat Munir ve Saad Khan ve yapımcı Christina M. Andersen’in katılımıyla Pakistan’da LGBTT grupların durumun anlatan bir panel düzenliyoruz. Aşırı islamcı yönetimlerine rağmen umutla var olmaya çalışan LGBTT grupların tecrübelerine kulak veriyoruz.

Tarih: 19.01.2013, Cumartesi

Film Gösterimi: Saklambaç

Saat: 16:00

Panel

Saat: 17:00

Yer: Goethe Institut Ankara 

Christina Andersen

MIX Kopenhag LGBTT Film Festivali’nde programcı ve editör olan Andersen, Kopenhag Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu. Saklambaç adlı belgesel filminin yapımcısı.

Saadat Munir

1980’de doğan Munir, Avrasya kültürüyle büyüdü. Kopenhag ve Londra’da işletme iletişimi eğitim aldı. Yakın zamanda kurduğu “Madari Films” adlı yapım şirketiyle tarafsız bir şekilde ele alınması gereken özneler üzerinde çalışmayı amaçlıyor.

Saad Khan

1989’da Pakistan’da doğan film yapımcısı, Pakistan gibi kapalı bir toplumda az çalışılan dogma, cinsellik ve kültür gibi konular üzerine derinlemesine çalışıyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni