iyiköfüfilm

Film, polis memuru Alma Pereira’nın (Lina Romay) Malaga’da bir kulüpte öldürülmüş egzotik dansçı Paula’nın (Paula Davis)ölümünü araştırmak üzere dansçının arkadaşı baş şüpheli Paula (Carmen Montes) ile görüşmesi ile açılıyor.

Jess Franco kariyeri boyunca yaklaşık 200’ü geçik filme imza atmış bir yönetmen. Filmlerinin alternatif versiyonlarını da sayarsak bu sayı tabii ki daha da fazlalaşıyor. Bu film ya da kendi deyimiyle görsel ve işitsel deneyim için şunu söylemek mümkün ki yönetmenin en düşük bütçeli filmlerinden birisi. Film sadece üç oyuncuyla bir ya da iki odanın içinde çekilmiş. Aynı zamanda Jess Franco’nun eşi olan Lina Romay ise filmde sadece üç dakika kadar görünüyor. Eski Jess Franco filmleriyle aynı tadı vermediğini söylemek mümkün. Filmin promosyon görüntülerinde de bahsettiği gibi aslında orijinal bir çalışma. Sanat galerisinde sergilenen bir video art izliyor hissi uyandırıyor izleyicide. Robert Louis Stevenson’ın The Strange Case of Dr.Jekyll and Mr.Hyde filminin Paula-Paula’nın başlangıç noktasını oluşturduğu söylense de film çoğunlukla Friedrich Gulda’nın müzikleri etrafında dönüyor. Hatta bazen gözlerinizi kapatıp sadece müziği dinlemek istiyorsunuz. Müzik devam ederken dans sahneleri, çıplaklık, psychedelic ayna efektleri ve slow-motion görüntüler devam ediyor.

Filmde oyunculuk hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Çünkü çok fazla oyunculuk gerektirecek sahne yok. Film Jess Franco’nun en düşük bütçeli filmlerinden biri olduğu gibi belki de genel olarak yapılmış en az bütçeli film. Bir hikayeden çok bir durum üzerinde gelişiyor ve sadece bir apartman dairesinde geçiyor. Çok az diyalog mevcut.

Paula Paula yönetmen Jess Franco’nun 209. filmi. Yönetmen 82 yaşında olmasına rağmen hala aynı mizah anlayışını, hala çılgın fikirleri ve çıplaklığı ön planda tutuyor. O yaşta birinden daha olgun bir şeyler bekleyebilirsiniz ama Jess Franco hala çok çılgın. Hatta bu sinema aşkı ve üretkenliğiyle öldükten sonra yerin yedi kat altında bile bir film çekebileceğini düşündürüyor insana.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Utku Uluer
  7 Oca 2012 16:56

  Ben bunu nasıl kaçırmışım 🙂

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni