iyiköfüfilm

patrick-still-livesGeçtiğimiz günlerde izleme fırsatı bulduğum Patrick Still Lives, benim gibi İtalyan trash filmleri sevenleri oldukça memnun edecek bir yapım. Rip-off, İtalyan istismar filmi yönetmenlerinin oldukça sık başvurduğu bir yöntem. Piyasada iş yapan filmleri kendi üsluplarına göre yeniden yorumluyorlar. Burada da Fulci’nin Zombie 2 filminde yaptığını Mario Landi yapıyor. Film 1978 yapımı Patrick filminin bir devamı niteliğinde.

Film oldukça absürd bir kaza sekansı ile açılıyor. Arabasıyla ilerleyen bir sürücü camından bir şişe fırlatır ve o esnada arabası bozulan Patrick’in yüzüne çarpar. Bu açılış sahnesinden sonra, bir hastanede iki doktorun (birisi Patrick’in babası) arasında geçen diyaloga şahit oluyoruz: ‘Yapabileceğim her şeyi yaptım Dr.Herschel, yaşayacak fakat bir daha hiç çıkamayacağı bir komada’. Patrick’in babası Dr.Herschel villasının bodrumuna kurduğu bir laboratuarda Patrick’in telekinetik güçlerini geliştirmesi ve gerçek dünyayla bağlantısını kurması için bir takım çalışmalar yapar. Dr.Herschel villasını aynı zamanda bir tedavi kliniği olarak da kullanmaktadır. Bu sebeple birçok ziyaretçi eve gelmektedir.

Filmde Patrick rolünü Gianni Dei oynuyor (aynı zamanda bir şarkıcı). Patrick bütün zamanını yatakta gözlerini boşluğa dikerek ve telekinetik güçlerini kullanıp insanların ölümüne sebep olarak geçirir. Kliniğe haftasonu terapisi için gelen bir grup Patrick’in kurbanları olur. Bunlar Parlamento üyesi Lyndon Cough (Franco Silva), karısı Sheryl (Carmen Russo), Stella Randolph (Mariangela Giordano), Peter Suniak (John Benedy), David Davis (Paolo Giusti), Dr. Herschel’in yeni işe aldığı asistanı  Lydia Grant (Andrea Belfiore) ve üç köpeği olan evin kahyası Meg’dir (Anna Veneziano).

patrick-still-lives2

Film o dönem yapılan filmler içinde gore ve çıplaklığı oldukça iyi harmanlamış filmlerden bir tanesi. Lydia Grand’un Patrick’in telekinetik gücünün etkisiyle yaptığı mastürbasyon sahnesi bir porno filmini aratmayacak nitelikte. Ayrıca filmdeki bayan karakterlerden birisinin yine Patrick’in telekinetik gücüyle vajinasına demir sokarak öldürmesi filmin en şok edici sahnesi.

Filmi yönetmen koltuğunda Giallo a Vanezia (1978) gibi usta işi bir giallo’ya imza atmış Mario Landi var. Ayrıca yönetmenin TV için yönettiği bir çok George Simenons uyarlaması vardır.

İtalyan trash severlerin (özellikle erkekler) ıskalamaması gereken filmlerden. Ama özellikle M. Landi sineması için Giallo a Vanezia filmini şiddetle öneririm.

Link: Patrick Still Lives (1980) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Ercan
  26 May 2009 09:31

  2 sene öncesine ait ilk bölümü vardı bunun o daha iyiydi, eskiden starda izlemiştim fena değildi.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni