iyiköfüfilm

7
Oca
2010

Örümcek (1972)

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

Süper kahramanlar beyazperde’nin başı sıkıştıkça sarıldığı karakterlerin başında gelir. Özellikle günümüzde büyük gişe başarısı  elde eden filmler içinde hatırı sayılır süper kahraman filmi görmek mümkün. Asya’dan, Avrupa’ya, Amerika’ya kadar birçok ülke sineması süper kahramanları kullanmıştır.

Örümcek Adam karakteri 60’lı yıllarda Marvel Comics adına çalışan Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılır. Beyaz perdeye ilk uyarlaması ise bir Türk filmi olan ve 1966 yılında çekilen Örümcek Adam filmidir. Film şuan için kayıp statüsündedir. Örümcek Adam’ın Yeşilçam semalarında göründüğü bir diğer film ise bir İtalyan uyarlaması olan Üç Dev Adam (1973) filmidir.

Bunun dışında sizlere bahsetmek istediğim ve ilk kez CG’de paylaşıma sunduğum bir diğer uyarlama ise 1972 yapımı Örümcek filmidir. Bu filmde Örümcek Adam, Yeşilçam tarafından yeniden yorumlanmıştır. Kostüm olarak tulum yerine motosiklet kaskı ve üzerinde Örümcek Adam armalı bir deri mont giymektedir kahramanımız. Filmin yönetmen koltuğunda Taner Oguz’u görmekteyiz. Taner Oğuz 1972 yılında bir diğer çizi roman uyarlaması Tom Braks-Şeytan Tırnağı filminin de yönetmenliğini yapmıştır. Filmin oyuncularına göz atacak olursak Örümcek Adam rolünü Hüseyin Zan oynamakta. Hülya Darcan, İstemi Betil ve Erden Alkan’da filmde rol alan diğer oyuncular.

Filmimiz kahramanımız ve etrafındaki kötü adamların bir heykele ulaşması çabası  üzerine yoğunlaşmış. Aksiyon ve silahlı çatışma sahnelerine sıkça rastladığımız filmde günümüz bazı yerli filmlerinde bile rastlamadığımız konu bütünlüğü ve tutarlılığı  görmek mümkün.

Filmde Renzo adındaki mafya babası bir Buddha heykelinin peşindedir. Renzo’nun avukatı Renzo’ya ait olan heykeli gizli bir yere saklamıştır. Zaten filmimizin açılış sahnesi bu gizli yerde geçmektedir. Avukat heykeli gizlediği yerden almak üzereyken Renzo ve adamları avukatı sıkıştırır. Heykelin yerini söyletmek üzereyken Örümcek (Hüseyin Zan) lakaplı kahramanımız belirir. Bu sırada paniğe kapılan Renzo kaçar fakat avukat çatışma esnasında ölür. Renzo’nun yanında çalışan Ayfer (Hülya Darcan)’le Örümcek arasında da bir ilişki başlar. İkili bir yandan Renzo’ya karşı mücadele ederken diğer yandan da heykelin peşine düşen sürpriz bir isimle mücadele edeceklerdir.

Filmi ilk izlediğimde beni hayal kırıklığına uğratan şey Örümcek karakterinin basitliği olmuştu. Bir süper kahramandan çok yerli bir halk kahramanını  andıran Örümcek’in iyi silah kullanması, iyi dövüşmesi ve akrobatik hareketleri dışında fazla bir özelliği olmaması onu orijinal Örümcek Adam’dan farklı kılıyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Karagöz
  10 Oca 2010 13:12

  Çok güzel bir site ve güzel yazılar devamlı takip ettiğim bir kaynak .Başarılar .

 • Tolga Demirtaş
  11 Oca 2010 01:40

  teşekkürler karagöz.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni