iyiköfüfilm

Ben yazıya Dolph Lundgren’i tanıtarak yada işte şurda doğdu, şöyle okullara gitti falan diye değilde, 80’li yılların başından 2011 e kadar en sevdiğim 3-4 oyuncudan biri olan Dolph abimi kendi gözümden anlatacağım.Nasıl tanıştık ,nasıl en sevdiğim aktör oldu,Sly ve Van Damme ‘a neden senelerce düşman oldum gibi sorulara bu yazımda yanıt bulabilirsiniz.

Öncelikle hatırladığım ya 7 yada 8 yaşlarındayken videocuda He-man filminin afişini görmemle tanıştık Dolph abimle.Malum 80’li yıllar ve He-man en popüler çizgi film. Eve babama posteride satın aldırarak gelip o filmi en 5-6 kere izlediğim günden sonra Dolph abimle ”abi-kardeş”liğimiz başlamış oldu.Ayrıca o yaşlardaki bir çocuk için iyide bir rol modeldi.  Ben çocukken herkes Van Damme, Bruce Lee, Slyvester Stallone hastasıyken ben Dolph Abimi hep tek geçerdim.Fakat ”B”sınıfı aktör olduğu için posterlerini bulmak, kartpostal yada resimlerini edinmek çok güçtü.O yüzden gazete ve dergilerden kestiğim resimleri defterime yapıştırarak idare ediyordum.

90’lı yıllara gelmemizle beraber Dolph abimin önce Rocky 4 sonra da Van Damme’den feci halde dayak yemesi bendeki ilk hayal kırıklıklarıydı. Fakat 90’lı yıllar boyunca artık sinemaya hiç filmi gelmiyordu.

Sürekli o dönem furyasına ait ”Video Kaset ” filmleri yapıyordu. Malum o yıllarda internette yok. Anca filmleri tv’den takip edebiliyorduk. 90’lı yılların ortasında Keanu Revees ile çektiği ”Jhony Memonic” ten sonra ortalarda hiç gözükmeyen sürekli ”ucuz” filmler yapan Dolph abimiz 2002 senesinde sinemayı ailesine daha çok zaman ayırabilmek için bıraktığını açıkladı. Fakat genede peşpeşe filmler çeken Dolph 2004’ten sonra kendi yazıp,yönetmeye başladığı filmlerde gene kendisi başrol oldu. 2005’tekendi yazıp, yönettiği ”The Mechanic” gerçekten iyi bir filmdi.Daha sonra 2010 sensinde tekrar Universal Soldier filminde Van Damme ile kamera karşısına geçen Dolph ”EXPENDABLES” ile yeniden hatırlandı. Chuck dizisin bir bölümlüğüne kötü adam kontenjanına giren Dolph abim hala film lerde oynamaya devam ediyor. Ben ”EXPANDABLES 2” filmini bekliyorum. Bekliyorumda inşallah bu filmde gene kötü adamı oynamaz.

Onur Çetincengiz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • m.volkangenc
  9 Eyl 2011 05:31

  dolph lundgren ,doneminin basarili bir kotu adami .
  senaryo yazimi uzerine dersler veren suan adini hatirlamadigim birisi soyle der; iyi bir kahraman yaratmak istiyorsaniz kotu adamlariniz kaliteli olmalidir … kaliteli bir kotu adamdi dolph dusmaninin yuceltebiliyordu

 • GÖKTÜRK
  9 Eyl 2011 07:14

  Tanıdık yüzlerden bir tanesi.Ben de bu abinin saçını beğeniyorum.Bir ara onun gibi kestirmiştim.Abi bana ivan drago traşı yap 🙂 Ama şimdi nasıl anlatacaksın kuaföre…O kim yav derler :)))

 • m.volkangenc
  11 Eyl 2011 12:34

  ivan drogo trasi ha :))))
  bayagi iyiymis ,bende desperado da antonio banderasin uzun saclarina ozenip sac uzatmistim birde filmden etkilenip ustura ile sabunsuz tras olmaya kalmistim sonuc yuz goz kesik tabiki …ergenlik kotu sey mumkunse yasaklansin 🙂

 • istanbul beyefendisi
  11 Eyl 2011 15:23

  Youtube’daki röportajlarından birinde kendi bahsediyordu: Karısı evde yalnızken iki hırsız giriyor evine. Dolph’un fotoğrafını görünce eyvah deyip topukluyorlar.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni