iyiköfüfilm

3
Mar
2012

Nude on the Moon (1961)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Nude on the Moon, yönetmenliği ve senaristliği Doris Wishman ve Raymond Phelan’a ait 1961 yapımı bir sexploitation filmi. Yapımı 1960 yılında tamamlanan filmin başrollerinde ise Marietta, William Mayer, Lester Brown, Pat Reilly ve Ira Magee yer alıyor.

Amerikalı yönetmen Doris Wishman, 60 ve 70’ler boyunca birçok Amerikan seksploitation filmine imza atmış bir isim. Ayrıca kendisi “dişi Ed Wood” olarak da tanınıyor. Wishman sinema tarihinin en üretken kadın yönetmenlerinden bir tanesi. Nude on the Moon filminin yapımcılığı da kendisine ait. Kariyerinin ilk dönemleri olan 60-65 yılları arasında çektiği nudist filmlerle, 65-70 arasında ise seksploitation filmleriyle adından söz ettiren yönetmen Wishman, Nude on the Moon filminde O.O.Miller takma adıyla biliniyor.

Aynı zamanda Moon Dolls adıyla da bilinen film, Wishman’ın yapımcılığı ve yönetmenliğini yaptığı sekiz nudist filmden ikincisi. Özellikle 1950’li yılların sonu ve 60’ların başı boyunca sıkça karşılaştığımız ve Nudist camp olarak da adlandırılan tür, exploitation türünün bir alt türü. Nude on the Moon, türün filmlerinden farklı konusuyla ayrışıyor. Wishman, Ay’da yaşayan çıplak bir toplumun hikayesiyle farklı bir bakış açısı getiriyor filme.

Dr.Huntley (Lester Brown) ve Profesör Nichols (William Mayer) aya gönderecekleri bir roket üzerinde çalışmaktadırlar ve çalışma başarıyla tamamlanır. Ay’a ulaştıklarında, çorak bir araziyle karşılaşmayı beklerken bunun tam tersine adeta bir cennet bahçesiyle karşılaşırlar. Ayrıca çıplaklardan oluşan “Ay” halkı, iki profesörü yakalayıp Ay Tanrıçası’nın (Marietta) huzuruna götürürler. Ay Tanrıçası, ikilinin çalışmalarına devam etmelerine izin verir. Dr.Huntley ise Tanrıça’ya aşık olur ve Profesör Nichols için doktoru dünyaya dönmeye ikna etmek oldukça güçleşir.  Ayrıca dönüşte çok önemli bir şeyi Ay’da unuttuklarını fark ederler, yaşadıklarının kanıtı olan kamerayı yanlarına almayı unutmuşlardır.

Nude on the Moon, düşük bütçesine rağmen oldukça iyi bir soundtrack’e sahip. Özellikle Ralph Young tarafından seslendirilen I’m Mooning over You şarkısı başarılı. Ralph Young aynı zamanda Wishman’ın Blaze Starr Goes Nudist filminde oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. Filmle ilgili bir diğer ayrıntı da, Node on the Moon’da yönetmen çekim mekanı olarak Miami’nin ünlü Coral Castle bölgesini tercih etmiş.

İstismar sinemasının alt türü olan Nudist film Nude on the Moon, konusu itibariyle de izlemesi keyifli düşük bütçeli bir film. Aynı zamanda “dişi Ed Wood” Doris Wishman’ın ikinci Nudist filmi olan Nude on the Moon, izlemekten sıkılmayacağınız türden.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

https://twitter.com/iyikotufilm


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni