iyiköfüfilm

1
Ağu
2013

Nemfomani Temalı Filmler

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

nymphomania_posters

Önümüzdeki günlerde Lars Von Trier’in Nymphomaniac (2013) filmiyle, nymphomania konusu oldukça tartışma yaratacak gibi görünüyor. Nymphomania (hypersexuality) genel olarak seks düşkünü kadınlar için kullanılan bir terim. Sözlük anlamı olarak “seks düşkünü kadın”, “erkek delisi” olarak tanımlanır. Nymphomanic durum aniden cinsel dürtülerde artış ve buna bağlı olarak cinsel aktivitenin artışı olarak ortaya çıkar. Bu duruma bazı ilaçların, alkolün ve uyuşturucunun sebep olduğu bilinse de genellikle sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat psikiyatriyi ilgilendiren ruhsal bir davranış bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Richard Von Krafft Ebing tarafından 1886 yılında, Psychopathia Sexualis isimli kitabında “hypersexuality” terimi kullanılmıştır. Bu terimi günümüzdeki anlamıyla değil “erken boşalma” sorununu tanımlarken kullanmıştır. Viktorya döneminde ise akıl hastanelerinde nymphomaniac kadınların tedavi edildiği bilinmektedir.

Bu ilginç durum, beyazperdede de kendine yer bulmuştur. İlk örneklerinden birisi ise 1963 Danimarka yapımı Days of Sin and Nights of Nymphomania’dır (Mellem Venner, 1963).  Film bir triologynin ilk filmidir ve filmde suç ve seks iç içe geçmiştir. Filmin senaryosu ve yönetmenliği Paul Nyrup’a aittir.

Bir diğer nymphomania temalı film ise 70’li yıllara ait Alman yapımı Die Nymphomanin und das bügelbrett’dir. Film 12 dakikalık bir kısadır ve konusu seks düşkünü bir kadının erotik hikayesi olarak özetlenebilir. Film uzun yıllar kayıp statüsünde yer aldıktan sonra yakın bir zamanda koleksiyonerler tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır. Filmin bir diğer önemli özelliği ise başrolünde Ingrid Steeger’in yer alıyor olması.

Fransız yönetmen Max Pecas’a ait 1971 yapımı Je suis une nymphomane (I am a nymphomaniac) filminde ise bir kaza sonucu nymphomaniac olduğunu keşfeden genç bir kızın yaşadığı dokunaklı durum anlatılıyor. İlk önce nişanlısından ayrılan, sonra işinden kovulan, ailesi tarafından evden atılan ve yaşadığı kasabayı terk etmek zorunda kalan genç kızı Sandra Julien canlandırıyor. 16 mm. olarak çekilen film Harry Novak tarzı 60 ve 70’li yılların sexploitation filmlerini andırıyor. Filmin başrollerindeki Sandra Julien, Jean Rollin’in, Janine Reynaud ise Jess Franco’nun filmlerinde sıkça yer verdiği iki isim.

anita_nymphomaniac

Sinemada sapkın konular dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Jesus Franco’nun da bu konuya kayıtsız kalması elbette düşünülemez. 1973 yapımı Sinner: Dairy of a Nymphomaniac (Le journal intime d’une nymphomane, 1973) filminde gece klübünde çalışan genç kızın baştan çıkardığı sahte bir doktor tarafından verilen ilaçlarla bir nymphomaniaca dönüşüm hikayesi anlatılmakta. Jess Franco bizi her zamanki gibi saykodelik bir softcore hikayenin içine sürüklüyor.

Yönetmenliğini John Lindsay’in yaptığı Nymphomania ise 1971 yapımı bir İngiliz kısa, sexploitation filmi. Filmde bir dişçi muayenehanesinde görev yapan seks düşkünü hemşirenin maceralarını softcore sahnelerle izliyoruz. Yönetmen John Lindsay İskoç bir fotoğrafçı olarak başladığı kariyerine ticari kaygılar sonucu porno film yönetmeni olarak devam eden bir isim. 60 ve 70’li yıllar boyunca bu sektörde yer almış ve Penthouse, Mayfair gibi dergiler için fotoğraflar çekmiştir.

Başrolünde istismar filmlerinin ünlü oyuncusu Christina Lindberg’in olduğu Anita (Swedish Nymphet, 1973) da konusunu nymphomaniadan alan bir İsveç yapımı. Lindberg’in canlandırdığı Anita, çocukluğunda yaşadığı sorunlar ve ilgisiz ailesinden dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Tanıştığı Erik kendisine yardım etmeye çalışırken yaşadığı nymphomania sorununun üstesinden gelebilmesi için gerçek bir orgazm deneyimi yaşaması gerektiğini fark ederler. Başrol oyucusu Lindberg filmde oldukça ciddi bir performans sergiliyor.

Diary-of-a-Nymphomaniac-2008

Sadece batı sinemasına ilham vermekle kalmayıp Uzakdoğu’da da etkili olan nymphomania konusu, Japon yönetmen Ikuo sekimoto’nun 1975 yapımı filmi Koshoku: Genroku monogatari (Story of a Nymphomaniac) ile beyazperdede kendine yer buluyor. Filmin başrollerinde fantastik Japon filmlerinde sıkça gördüğümüz Yuriko Hishimi yer alıyor. İki kız kardeşten büyük olan Natsu, kendisine göre daha muhafazakar olan kız kardeşinin aksine sosyal olarak iyi bir konuma gelebilmek için seksi araç olarak kullanmaktadır.   

Yine bir Japon yapımı olan 1986 filmi Nymphomaniac – Hip and Breast ise dönemin video piyasası için yapılmış bir film. Pinku ve roman filmlerinin yıldızı Ran Masaki’nin oynadığı filmde bir kadının önüne geçemediği, kendisini ele geçiren cinsel dürtülerle olan mücadelesi sapkın Japon fikirleriyle izleyiciye sunuluyor.

Yakın dönemde Türkiye’de de gösterime giren Diario de una ninfomana (Diary of a Nymphomaniac, 2008) ise bir İspanyol yapımı. Christian Molina’nın yönetmenliğini yaptığı erotik drama, Fransız yazar Valerie Tasso’nun Insatiable-The Sexual Adventures of a French Girl in Spain isimli anılarını yazdığı kitabından uyarlanmış. Orta sınıfa mensup genç kadın Val, güçlü cinsel arzular taşımaktadır. Kötü niyetli erkek arkadaşı tarafından tüm parası çalınan genç kız, hayatına telekız olarak devam eder. Bir süre sonra bir zorunlulukla başladığı bu işten aslında büyük keyif aldığını keşfeder.  

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni