iyiköfüfilm

16
May
2010

Naked Killer (1992)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Naked Killer, yönetmenliğini Clarence Fok Yiu-leung’un yaptığı, yapımcılığı ve senaryosu Wong Jing’e ait 1992 yapımı bir Hong Kong filmi. Kanlı şiddet sahneleri ve hız kesmeyen aksiyonuyla tipik Hong Kong aksiyon sinemasının iyi bir örneği. Çoğu eleştirmen ve izleyici için kült mertebesinde olan film, bazı enerjik dövüş sahneleriyle Hong Kong sinemasının tanıdık ismi John Woo’nun işlerini anımsatıyor. Her ne kadar Hong Kong sinemasındaki en başarılı işlere Woo imza atmış olsa da bu film de en seksilerden bir tanesi. Filmdeki kadın oyuncular çok iyi seçilmiş.

Uzak doğu sineması,  özellikle Japon sinemasında gördüğümüz Pinku Violence karakterleri Japon sinemasında farklı zamanlarda kendine yer bulmuştur. B filmleri yakından incelediğimizde güçlü kadın karakterler, popüler mainstream Japon sinemasında yer bulan sakin, ev kadını karakterlerine karşı bir savaş içindedir. Naked Killer’da da filmin izleyiciye sunduğu bazen feminizmin uç noktalarına kadar ulaşabilen ve ihlal edilebilen kadınıllığın ve baskın cinsiyet kimliğinin mücadelesi gibi.

Naked Killer tam anlamıyla bir CAT III filmi. Özellikle 80’lerin ortalarından sonra ve 90’ların sonralına kadar Hong-Kong sineması için can simidi olan bu +18 ibareli filmler için kullanılan bir kategori tanımlamasıdır.

Filmimiz oldukça iyi stilize edilmiş bir şiddet sahnesiyle açılıyor. Genç  ve güzel bir kadın sisli, kimsenin olmadığı bir caddede evine doğru yürümektedir. Takip edildiğinin farkındadır. Evine kendini zar zor atar. Fakat hiçbir şey olmamış gibi soyunur, müziği açar ve duşa girer. Tam bu sırada kadını takip eden adam da içeri girer ve kadının duş aldığı banyoya yönelir. Perdeyi açar ve aralarında bir mücadele başlar. Oldukça hareketli bir aksiyon sahnesiyle açılan film ilerleyen dakikalarda yaşanacakların müjdecisi gibi.

Kitty (Chingmy Yau) babası mafya tarafından öldürülmüş genç ve güzel bir kadındır. Babasını öldürenlerden intikam almak için mafyanın peşine düşer. Mafyanın liderinin bulunduğu binaya girer ve içeridekilerle amansız bir mücadeleye girişir. İşler istediği gibi gitmez ve kaçmaya başlar. Bu arada esrarengiz kıyafetli bir kadını rehin alır. Rehin aldığı kadın ise Princess (Carrie Ng) lakablı bir yer altı yakuza kadın çetesinin lideridir. Kitty’e yardım eden Princess onun bu intikam ve öldürme yeteneğinden etkilenir ve onu çetenin bir üyesi yapar. Fakat bu kadın yakuza çetesi biraz faklıdır. Örgütün içinde lezbiyen bir hiyerarşi ve liderlik mücadelesi vardır. Princess’in yeni gözdesi olan Kitty’nin çete içinde liderlik mücadelesi veren Sister Cindy’le araları da hiç iyi değildir.

Clarence Fok Yiu-leung Hong-Kong sinemasında bu tarz aksiyon filmleriyle ismini duyuran bir yönetmen. Kadın oyuncu seçiminde de kesinlikle isabetli davranmış ki Chingmy Yau, Carrie Ng, Wai Yiu gibi dönemin güzel oyuncularını bir araya getirmiş. Filmin +18 gibi bir yaş sınırlamasına takılmasında aşırı şiddet görüntülerinin varlığının yanı sıra bir aksiyon filminde olması gereken dozajda cinsellik içerdiğini de belirtmekte fayda var.

Naked Killer gerçek anlamda aksiyonun doruklarında dolaşan bir film. Genel geçer Hollywood izleyicisinin zevklerine pek hitap etmeyeceğini düşündüğüm filmi bu kategorinin dışında kalan seyirciye şiddetle tavsiye ederim.

Link: Naked Killer (1992) http://iyikotufilm.com/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • ghidorah
  31 Mar 2011 10:36

  This movie is great!!!

  and Carrie Ng is a hottie!!!!

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni