iyiköfüfilm

10
Eki
2012

Mystics in Bali (1981)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Pete Tombs’un kurucularından biri olduğu Mondo Macabro tarafından piyasaya sürülen DVD’siyle tekrar gün yüzüne çıkan Mystics in Bali (1981) Endonezya istismar sinemasının en bilinir ve en uçuk kaçık filmlerinden biri.

Filmin yönetmeni Endonezya istismar filmlerinin tanınmış yönetmenlerinden H. Tjut Djalil. 1932 doğumlu yönetmen sinemaya başlamadan önce öykü yazarlığı ve tiyatro yönetmenliği yapmış. Sinema sektöründe 15 filmin yönetmenliğini yapan H. Tjut Djalil, Endonezya istismar filmleri dendiğinde akla gelen birçok ilk filmin yönetmeni.

Film, Bali’ye araştırma yapmak için gelen Amerikalı bir antropolog olan Cathy’nin başından geçen fantastik olayları işliyor. “Leyak” adındaki çok tehlikeli bir Bali büyüsünü araştırmak isteyen Cathy, orada tanıştığı ve yakın arkadaşlık kurduğu Mahendra’yı ikna ederek gecenin bir vakti ormana giderler. Leyak rahibesini bekleyen ikili tuhaf görünümlü rahibe ortaya çıkınca yanına gider ve rahibe Cathy’i öğrencisi olarak kabul eder. Rahibe ile Cathy tokalaşarak ayrılmak üzereyken rahibenin eli Cathy’nin elinde kalır. Çığlık atarak eli fırlatan Cathy rahibeyi takip eden elin ardından baka kalır. Bu ilerleyen dakikalarda neler izleyeceğimizin adeta bir habercisidir.

Filmin en tuhaf sahnesi cadının ellerini çarpmasıyla Cathy’nin kafasının vücudundan ayrıldığı sahnedir. İç organlarıyla birlikte vücudundan ayrılan Cathy’nin kafasının beslenmek için kana ihtiyacı vardır ve taze çocuk kanı favorisidir. Doğum yapmakta olan bir kadının bacaklarının arasına girip ceninin kanını emer. Cathy’nin burada dönüştüğü yaratık o bölge folklorunda bilinen Penanggalan’dır.  Penanggalan doğaüstü güçler kazanmak için şeytanla iş birliği yapan bir kadın olarak tasvir edilir.

Benzerine çok sık rastlamasak da film Evil Dead ve Hausu tarzı özel efektlere sahip ki bu tarz özel efektler benim favorim. Bir kötü filmden beklenmesi gereken kötü oyunculuklar ve tuhaf senaryo da filmin cazibesini bir kat daha arttırıyor.

Bu egzotik topraklarda fantastik bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Mystics in Bali size bu yolcuğunuzda eşlik edecek iyi bir seçim. Yine yönetmenliğini H. Tjut Djalil’in yaptığı Lady Terminator (1989) da yönetmenin izlenmesi gereken bir diğer yapımı. Ayrıca Endonezya İstismar sinemasıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizdeki konuyla ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni