iyiköfüfilm

14
Eyl
2012

Muckman (2009)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Brett Piper’ın eski moda canavarlara saygı duruşunu tekrar gündeme getirdiği yapım “Muckman“, istismar sinemasını farklı şekilde ele almayı seven Piper sinematogrofisini doğuruyor ister istemez. İngiltere, İrlanda ve İsviçre’de de servis sağlayıcıları olan dijital kanal Film4 işbirliğiyle London FrightFest Film Festivali’nde görücüye çıkan filmi “Shock-O-Rama“(2005) bunu destekleyen diğer bir filmi. Filmlerinin gore olup bir yandan da bunun ironisini yapması Brett Piper’ın yeni olaylarından değil. Aksine geçmişten bugüne kadar yaptığı çalışmalarında şiddet seviyesini genel olarak düşürmesini, filmin sonunda yaptığı ‘devam seriler var sırada’ ironisiyle (Muckman 2:Bride Of Muckman, Muckman Amuck, Muckman Takes Manhattan) dengelemiş. 

Vizyona hiç uğramamış yapım, Brett Piper ve Mark Polonia tarafından yazılmış. Şehir efsanesi olarak nam salmış “Muckman Canavarı”, found footage sistemiyle görüntüleyen VanSant Prodüksiyon Şirketi muhabiri Mickey O’Hara (Steve Diaparra), kamera arkası görüntülerinde çevirdiği dalavereleri ortaya çıkınca, düşmekte olan kariyerini kurtarmaya soyunur. Yardımcısı (ama çok daha baskın karakter) olan Asia Buchanan (A.J. Khan) ile birlikte kariyerlerini kurtarmak için aslında gerçekten Muckman canavarının olduğuna dair haber yapmaya, yanlarına aldıkları set ekibiyle birlikte Pennsylvania’ya giderler. Olay yerinde onları karşılayan Cletus Hobbs (Ken Van Sant) ve diğer iki redneck Horace (Bob Dennis) ve Elmer (Mark Polonia) ekibe -sözde- yardım etmeye kararlıdır. Set ekibinde ulaşım kaptanı görevi görüp aslında gizli ajanlık yapan sarışın muhabir Billie (Alison Whitney) ise gerçeği ortaya çıkarmanın peşindedir.

Seksen dakika boyunca “Muckman gerçekten var mı yoksa şehir efsanesi mi?” şeklinde sorgulatan yapım, ortaya çıkan yaratık yumurtalarıyla cevabı tam olarak vermiyor. Yönetmen Brett Piper’ın genelde tercih ettiği oyuncusu, erotik-porno filmlerde de karşımıza çıkan A.J. Khan, bu filmde huysuz rolde karşımıza çıkmış. Akılda kalan harika bir sahne var bahsetmeden geçmek istemedim. Muhabirimiz Asia (A.J.Khan) ve olay yerine gelen ekibin, dümenler çeviren Cletus Hobbs ile yaptıkları röportaj sahnesinde, kameramanın kaydettiği görüntüler. Şöyle ki; kameramanın Asia’yı çekerken kamerasına yansıyan görüntüde çıplaklık unsurunun hemen hemen hiç olmaması ama bize gelen görüntüde Asia’nın verdiği frikikler arasındaki farklılık. Bilerek yapılan bu hile izlerken baya eğlendiriyor. Filmiyle, janrıyla, kendisiyle dalga geçmeyi seven yönetmen Brett Piper’ın; daha önce perili evindeki “Drainiac!” (2000), insectsploitation olarak nitelendirilen “They Bite” (1996) ve “Arachnia” (2003) sında da aynı durum mevcuttu. 

Film boyunca karşımıza çıkan; Dead end ve Monte Hellman yapımı “Beast From Haunted Cave” (1959) e yaptığı göndermeler, kullanılan stop-motionlar, keşke biraz daha fazla olsaymış denilen old-school yaratıklar ve tabi ki Muckman! Ayrıca filmin başında geçen VanSant Prodüksiyon da, filmin yapımcısı Cletus Hobbs rolündeki Ken Van Sant. Rednecklerden biri olan Elmer’ın, senarist Mark Polonia olması ise bir başka detay. Country-folk hakim olan soundtrackleri ise Jon Greathouse’a ait. Ek olarak Piper, bir röpartajda kendisine gelen bir mailde filmlerinde yeterince kadın öldürmemesiyle birlikte gay olduğunu iddia eden bir kişiden bahsetmiş. Tam olarak kaba ruhlu filmlerden haz etmediğini açıklayan yönetmen, “ben H.G.Lewis değilim.” derken bunu eğlenceli bulmadığını söylemiş.

Filmin başında geçen “original 8 mm footage” mesajı ile artan found footage furyasıyla dalgasını geçmeyi ihmal etmeyen “Muckman”, yazdığı yeni senaryolarla çok yakında karşımıza çıkacak olan yönetmen Piper’ın bir başka eğlenceli filmlerinden.

Yağmur Özdemir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder



  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni