iyiköfüfilm

26
Eyl
2012

Mothra vs. Godzilla (1964)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Mothra vs. Godzilla, yapımcılığını Japon film şirketi Toho’nun yaptığı 1964 yapımı bir bilim kurgu kaiju filmi. Japonca bir terim olan “kaiju”nun tam olarak Türkçe karşılığı “tuhaf bir yaratık” demek. İngilizceye ise “monster” yani “canavar” olarak tercüme edilmiş. En çok tanınan kaiju ise Godzilla. Godzilla’yı Mothra, Anguirus, Rodan, Gamera ve King Ghidorah takip ediyor. Toho film şirketi ise yapımcılığını ve distribütörlüğünü üstlendiği birçok kaiju, tokusatsu (özel efekt) filmleri ve Akira Kurosawa filmleriyle biliniyor. Dünya çapında en bilinen filmi ise Godzilla.

Filmin yönetmenliği Ishiro Honda’ya ait. Kariyerine Akira Kurosawa’nın asistanı olarak başlayan yönetmen Godzilla (1954), King Kong vs. Godzilla (1962), All Monsters Attack (1969), Rodan (1956), Mothra (1961) gibi birçok kaiju filminin de yönetmeni. Filmin başrollerinde ise Akira Takarada, Kenji Sahara ve Hiroshi Koizumi yer alıyor.

Godzilla serisinin dördüncü filmi olan Mothra vs. Godzilla, aynı zamanda Toho film şirketinin Godzilla filmlerinde Godzilla’yı başka bir film karakteri olan bir canavarla karşı karşıya getirdiği ilk film. Bu filmden sonra Godzilla başka birçok film kahramanı ile karşı karşıya gelmeye başlıyor. Mothra ise ilk olarak 1961 yapımı yine aynı isimli filmle karşımıza çıkıyor. Daha sonra ise birçok Toho filminde boy gösteriyor kendileri.  Filmin özel efektleri ise 28 filmden oluşan Godzilla serisinin neredeyse 10 tanesinin de özel efektlerini yapan Eiji Tsuburaya’ya ait.

Godzilla vs. Mothra, bazı Godzilla fanları ve eleştirmenler tarafından serinin en iyisi olarak gösteriliyor. Film genel olarak eğlenceli, heyecanlı, zaman zaman esprili ve fantastik hikayeyi diğer filmlere göre nispeten daha ciddi bir şekilde ele almış. Canavarlar çıkana kadar ilk yarım saat boyunca izlediğimiz insan karakterler ise çoğunlukla oldukça ilginç ve izleyiciyi sıkmıyor. Düşük bütçeyi düşünürsek efektlerin oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz. İki canavarın karşı karşıya geldiği savaş sahneleri biraz kısa olsa da gülünç olmadan heyecanlı ve eğlenceli olmayı başarmış. Akira Ifikube’ya ait film müzikleri ise heyecan verici.

Başından sonuna kadar heyecanla devam eden senaryosu, ilginç ve eğlenceli karakterleri, çarpıcı filmografisi, güçlü ve unutulmaz müziği, canavarları ile Godzilla vs. Mothra kesinlikle çok başarılı bir film. Filmin bir özelliği ise Godzilla’nın kötü tarafta olduğu orijinal Godzilla serisinin son filmi. Godzilla belki de ekranlarda göreceğiniz en kötü Godzilla olarak karşınıza çıkacak bu filmde. Son kez kötü karakter olarak karşımıza çıkması açısından da bir dönüm noktası aslında. Godzilla, canavar, bilim-kurgu, fantastik filmlerin fanları için kesinlikle es geçilmemesi ve izlenecekler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir film Godzilla vs. Mothra. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni