iyiköfüfilm

31
Ara
2014

Monkey Shines (1988)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Monkey_shinesGeorge A. Romero’nun yönetmenliğini yaptığı Monkey Shines (1988) filmi Michael Stewart’ın aynı isimli romanından uyarlandı. Filmde Jason Beghe (Allan Mann), John Pankow (Geoffrey Fisher), Kate McNeil (Melanie Parker), Stanley Tucci (Doktor John Wiseman), Janine Turner (Linda Aikman), Christine Forrest (Maryanne Hodges) gibi oyuncular yer alıyor.

Allan, sabah koşusu sırasında bir kaza geçirir ve ölümden döner. Kurtulması bir mucizedir ama başından aşağısı felç olur ve mükemmel hayatı altüst olur. Annesi, bütün evi engellilere uygun olan malzemelerle donatır ve bir bakıcı tutar. Ama Allan hayatından hiç de memnun değildir. Sevgilisi Linda onu terketmiştir. Onun iyiliği için de olsa her şeyine karışan bir annesi ve huysuz bir bakıcısı vardır. Allan’ın arkadaşı olan bilimadamı Geoffrey, üniversiteye bağlı olarak maymunlar üzerinde deney yapmaktadır ve en zeki denek maymunu olan Ella’yı Allan’a hediye eder. Baştan her şey iyi gider ama Allan’ın arada tutan sinir krizlerini Ella ciddiye alır ve sahibini kızdıran herkesi öldürmeye başlar.

Zombi filmleri (Night of the Living Dead, Dawn of the Dead, Day of the Dead) ile tanıdığımız George A. Romero’nun yönetmenliğini yaptığı Monkey Shines, vizyona girdiğinde gişede pek de başarılı olmamış ve yapım şirketini zarara uğratmıştır. Yönetmen hep zombi filmleriyle anılsa da farklı içerikteki korku filmleri de çekmiştir. 

Monkey Shines filminde özellikle yetenekli Maymun Ella, dikkat çekiyor.  Sahibi Allan’a çok bağlı olan Ella, felçli sahibini mutlu edebilmek için onun düşündüğü bütün psikopatça eylemleri gerçekleştirebilmek için bayağı çaba sarfediyor. Filmde maymunun dişi olduğu söylense de o erkek bir maymun ve filmlerde daha çok dişi maymunlar oynatılır. Bu da maymun Ella’yı gerçek adıyla Boo’yu daha bir özel kılıyor.

Monkey Shines filminin ilk yarısı; bir engellinin dramı ve onun yeni hayatına alışma süreciyle geçiyor. Ella ile tanıştıktan sonra filmin gerilimi yavaş yavaş tırmanmaya başlıyor özellikle Allan’ın bakıcısı Maryanne’ın evi terketmesiyle Ella iyice zıvanadan çıkmaya başlıyor. (Bakıcıyı canlandıran Christine Forrest’ın George A. Romero’nun eşi olduğu da küçük bir hatırlatma olsun.) Filmin eksik yanı maymunun sahibi ile telepati kurduğu sahnelere fazla yoğunlaşılmaması ama yine de gerilim dozu iyi ayarlanmış güzel bir korku filmi…

Müge İbrikçi

Monkey_shines_

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni