iyiköfüfilm

15
Ara
2011

Meng gui chu long aka Possessed (1983)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Manyaklar diyarı Hong Kong’dan kopup gelen bir film olan Meng Gui Chu Long uluslararası sularda Possessed ismiyle biliniyor. Filmin yapımcısı Johnny Mak, Johnny Mak Productions ismindeki şirketini kurup tam bizlik filmlere imzasını atmış bir birey. Bu filmler arasında Chow Yun-Fat’li Spiritual Bride, Sex and Zen, To Be Number One gibi filmler yer alıyor. Kardeşi Michael Mak’in yönettiği filmlerin çoğunun yapımcılığını yapmış olan Johnny Mak neredeyse 15 yıldır sinema endüstrisinden elini çekmiş durumda olmasına rağmen imzasını taşıyan filmlerin çoğu kendisini tekrar tekrar izletecek türden. Possessed ve devam filmi ise bu filmlerin en başında geliyor.

Açıkçası filmin gayet dağınık bir konusu var. Veya ben anlamakta güçlük çektim, tam bilemiyorum. Birbirinin ortağı olan iki polis bir gece eğlenceden dönerken belalarını ararlar ve ziyadesiyle bulurlar. Polislerden birini neredeyse ezecek olan bir arabanın peşine düşerler fakat geldikleri ıssız yerde arabayı bulamazlar. Arabanın yerine mekandaki evde karısını öldürmek üzere olan bir adamı öldürürler. Zaten bundan sonra da fantastik olaylar başlar. Anlaşılan hayaletler yine bir şeylere çok sinirlenmiştir. Film bir tesadüfler silsilesi halinde ilerlediği için konuya pek konsantre olmayıp ekranda dönen çılgınlığa kanalize olursanız alacağınız zevk artar diye tahmin ediyorum.

Film bir çok filme -yerseniz- saygı duruşunda bulunuyor. Diğer Hong Kong korku filmlerindeki Shaw Brothers tarafından piyasaya sürülen filmlerin taklidinden ziyade Amerikan sinemasındaki sayısız filme göndermeler yapıyor. Bu filmlerin başında ise Poltergeist ve The Entity geliyor. Poltergeist’taki surat soyma sahnesinin benzeri bu filmde de kullanılmış. Fakat yazarı Spielberg olduğundan olsa gerek PG13 yaş sınırı ile izleyiciyle buluşan Poltergeist’in aksine Possessed, daha o yıllarda ortaya çıkmamış olan CATIII kategorisi sularında yüzüyor . İşte burada devreye bir sene öncesinde The Entity’de kullanılmış olan görünmeyen bir varlığın tecavüzüne uğrama konsepti devreye giriyor. Fakat buradaki tecavüz sahnelerini görsel efekt bazında The Entity’dekinden daha vahşi ve daha başarılı buldum. Entity’deki Barbara Hershey’nin ilk tokat yediği sahne her zaman beni ürpertmiş olsa da Possessed’da daha yoğun, daha ağır ve daha uzun bir tecavüz sahnesi var. Fakat görünmeyen bir hayaletin sperminin görünmesi beni biraz şaşırttı. Aynı zamanda filmde Poltergeist’ın aksine çıplaklık da var fakat bu açıdan The Entity’nin altında kalmış.

Filmin oyuncuları arasında en bilineni muhtemelen Shaolin Soccer filmindeki Demir Kafa rolüyle hatırlayacağınız Yut Fei Wong’dur. Kendisi bu filmde kör rahip\falcı Master Chen’i oynuyor. Başroldeki Hsiao’yu sadece on filmde oynamış olan Gary Siu, Hsiao’nun ortağı polis Kung Hsiao-Ming’i ise hala filmlerde oynamakta olan Siu-Ming Lau canlandırıyor. Yine hala Hong Kong filmlerinde boy gösteren Irene Wan ise Hsiao’nun kız kardeşi rolünde karşımıza çıkıyor. Filmin IMDB sayfasında sadece bu dört oyuncunun ismi olduğundan ve kanton çincesi bilmediğimden dolayı diğer oyuncular hakkında fikir sahibi değilim. Özellikle Master Chen’in ustası yaşlı teyze çok tanıdık gelmişti, nereden hatırladığımı bulma isteği kursağımda kaldı.

Possessed, 1983 yılında Hong Kong’dan çıkan Seeding of a Ghost, Boxer’s Omen, Devil Fetus ve Red Panther gibi filmlerin yanında daha az mide bulandırıcı ve gerçekliğe daha bağlı kalıyor. Tabii burada diğer filmlerden bazılarının Shaw Brothers gibi büyük bir stüdyodan çıktığı veya daha yüksek bütçelerle çekildiğini de göz önünde bulundurmak lazım.  Yine de Possessed bu tarz filmlerden hoşlananlar için gayet güzel bir seçim. Eğer bu tarz filmleri merak ediyorsanız da giriş yapmanız için iyi bir fırsat. Filmin ikincisi ise tam bir manyaklık, burada bahsedip harcamak istemedim, o da başka bir yazının konusu olsun.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • m.volkangenc
  16 Ara 2011 20:43

  guzel bir filmmis inceleyecegim

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni