iyiköfüfilm

9
Eyl
2014

Master of the Flying Guillotine (1976)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Master of the Flying Guillotine (1976)_posterYönetmenliğini, senaristliğini ve başrolünü Jimmy Wang Yu’nun üstlendiği, Türkçe ismiyle Tek Kollu Boksör Uçan Giyotine Karşı, 1976 yapımı bir Tayvan dövüş filmi. 1971 yapımı One Armed Boxer filminin devam filmi olan Master of the Flying Guillotine, One Armed Boxer 2 ve The One Armed Boxer vs. the Flying Guillotine isimleriyle de bilinmekte.

Filmde tek kollu boksörü canlandıran Jimmy Wang Yu, 1971 yapımı ilk film One Armed Boxer’da da yer almakta. Wang’in parladığı film ise bir Shaw Brothers Studio yapımı olan 1967 yapımı One Armed Swordsman. İlk filmde kolunu kaybedip intikam almaya soyunan kahramanımız filmin bazı bölümlerinde arkasına sakladığı kolunu gizlemeyi başaramıyor maalesef.

İlk filmde adamları öldürülen ve bu sebeple intikam peşinde olan uçan giyotin ustası, tek kollu boksörün peşindedir. Bir ayrıntı vardır ki giyotin ustası kördür ve tek kollu adamları öldüren bir seri katile dönüşmüştür. Bu arada, tek kollu dövüşçünün bir dövüş okulu vardır. Öğrencilerini nefeslerini kontrol ederek duvarlara tırmanmayı, tavanda yürümeyi öğretmektedir. Bütün bu karakterlerin yanısıra bir de kolları 10 metreye kadar uzayabilen Hintli bir adam bulunmaktadır. Oldukça yaratıcı ve ilginç değil mi?

Filmdeki dövüş sahneleri oldukça başarılı. Dövüşler dışında aksiyon ve diyalog oldukça az. Fakat her dövüş sahnesi çok etkileyici. Özellikle son ikisi, belki de izledikleriniz içinde en iyisi bile olabilir. Filmi olağanüstü kılan en önemli faktörlerden birisi dövüş sanatlarının fantastik ve acımasız doğası, dövüşçülerin sahip olduğu eşsiz stil ve yetenek. Diğer bir faktör ise karakterlerin derinliği, başarılı senaryo. Filmdeki birçok müzik ise Krautrock gruplarına ait, özellikle Neu grubuna.  Alman menşeili bu elektronik müzik filme sürreal bir hava katmış.

Kör bir suikastçı, tek kollu bir dövüş ustası ve esnek Yoga eğitmeniyle oldukça yaratıcı ve hafızlarda yer eden bir film Master of the Flying Guillotine. Filmin en ilginç yönlerinden birisi ise birçok farklı dövüş sanatları stillerinin bir arada olması. Ölümüne dövüşlerin yapıldığı tüm dünyadan dövüş ustalarının yer aldığı turnuva sahnesi ise oldukça başarılı. Filmde Kung Fu’nun, Muy Thi kick boksun, Karate’nin bir çok versiyonunu görmek mümkün. Ayrıca birçok farklı silah kullanılıyor. Filme adını veren uçan giyotin de bunlardan birisi. Dövüş sahnelerini biraz yavaş bulabilirsiniz fakat iyi bir koreografiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Quentin Tarantino filmi en beğendiği kung fu filmi olarak nitelendirmiş.

Eğer dövüş filmlerine ilginiz varsa bu filmi kaçırmayın derim. Özgün senaryosu, alışılmışın dışında karakterleri ve başarılı dövüş koreografileri ile ilginizi çekecek bir film Master of the Flying Guillotine.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Master of the Flying Guillotine (1976)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni