iyiköfüfilm

Kuşkusuz Yeşilçam’ın en çok etkilendiği ülkelerin başında İtalya ve İtalyan sineması gelir. Ağırlıklı olarak dönemin Türk erotik-komedi filmlerinin İtalyan filmlerinden feyz alarak çekildiğini söylemem sanırım yanlış olmaz.

maliziaMalizia (1973) ve Teşekkür Ederim Büyükanne (1975) filmlerine baktığımızda işlenen konu bakımından benzerlikler içerdiğini görmekteyiz. İki filmde de genç ve ergenliğe yeni girmiş 15-16 yaşlarındaki genç bir erkeğin ilk cinsellik deneyimini kendinden yaşça büyük  bir kadınla yaşamasını mizahi bir dille anlattığını görüyoruz.

Malizia (1973)’da Nino’nun (Alessandro Momo) eve hizmetli olarak gelen Angela (Laura Antonelli) ile Teşekkür Ederim Büyük Anne (1975) filminde ise Mete’nin (Cem Beyatlı)  ölen dedesinin İtalya’dan gelen genç ve güzel karısı yani üvey büyükannesi Suzan (Sonia Viviani) ile yaşayacağı erotik maceralara tanık oluyoruz.

Malizia filmini kısaca özetleyecek olursak Angela Sicilyalı zengin ve tutucu bir ailenin evinde çalışmaya başlamıştır. Cinselliği yeni yeni keşfetmeye başlayan Nino Angela’ya karşı ilgi duyar. Filmde Nino’nun Angela’yı röntgenlediği , tacizde bulunduğu ve Angela’nın buna hayır demediğini görüyoruz. Nino’nun cinselliği keşfe çıktığı yolda Angela yol gösterici hatta bazı sahnelerde kışkırtıcı (istemeyerekte olsa) olduğunu söyleyebilim. Filmde Angela’yı canlandıran Laura Antonelli bu filmden sonra İtalya’da erotik-komedi filmlerinin aranan yüzü olacaktır.

Teşekkür Ederim Büyükanne filmine baktığımızda Suzan İtalya’da yaşamaktadır. Ölen eşinin ailesini görmek için İstanbul’a gelir. İstanbul’da ki akrabaları Suzan’ı yaşlı birisi olarak düşündükleri için karşılama ve İstanbul’u gezdirme görevini evin en küçüğü Mete’ye yıkarlar Mete Suzan’ı gördüğünde etkilenir ve ilk başlarda onu ailesinden saklar. Durumu öğrenen aile üyeleri özellikle erkekler arasında Suzan için bir çekişme başlar. Suzan rolünde izlediğimiz Sonia Viviani filmde vücudunu cesurca sergilemiş. Fakat günümüzde televizyonda seyrettiğimiz versiyonu bol bol makas yemiş RTÜK tarafından.

tesekkur-ederim-buyukanneİki filmdeki kadın karakterleri karşılaştırdığımızda güzellik olarak benim favorim Sonia Viviani fakat oyunculuk olarak baktığımızda Maliza filmindeki performansıyla  Laura Antonelli ön plana çıkıyor.  Teşekkür Ederim Büyükanne filminde kadın karakter daha çok birbirinden kopuk ve düzensiz aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor, Malizia’da da kadın karakter buna benzer bir rol üstlense de asıl odaklanılan konu Angela’nın iç dünyası üzerine kurulu. Aynı durum küçük erkek oyuncular için de geçerli.

Malizia yayınlandığı dönemlerde İtalya’da küçük bir çocukla genç bir kadının yaşadığı cinselliği  işlediği için şiddetle eleştirilmiş hatta sübyancılığa teşvik ettiği ileri sürülmüş. Teşekkür Ederim Büyükanne filmi ise (araştırdığım kadarıyla) o dönemde herhangi bir olumsuz eleştiri ya da günümüz televizyonlarındaki gibi herhangi bir sansüre (filmi günümüzde çeşitli kanallar maalesef sansürleyerek vermekte) maruz kalmamıştır.

soniaviviani2

Öteki Sinema‘da yazdığım kendi yazımdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni