iyiköfüfilm

28
Tem
2009

Mahakaal (1993)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

MAHAKAALHint Sineması (Bollywood) Hollywood’dan sonra en üretken ülke sinemasıdır. Bombay şehri Hint Sinema endüstrisinin merkezi olduğu için Bollywood ismini buradan almıştır. Film endüstrisinin bu kadar gelişmiş olmasının sebeplerinden biri Hinduların tam bir sinema tutkunu olmasıdır. Tam olarak rakamları emin olmamakla birlikte yılda ortalama 500’ün üzerinde film yapılıyor. Filmlerin gişede ulaştığı izleyici sayısı da oldukça yüksek; yılda 10 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor.

Hint filmlerinin ortak özellikleri, içinde mutlaka şarkılı, danslı sahnelere yer vermesidir. Video dönemide 80’lerin sonu ve 90’ların başında izlediğim filmlerde gözlemlediğim bir diğer özellikse filmlerde cinselliğe yok denecek kadar az yer verilmesidir.

Her ne kadar Bollywood’da ağırlıklı olarak dram ve aşk en çok işlenen konular olsa da, Pete Tombs’un Fantastik Filmler Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya adlı kitabında bahsettiği gibi Hint Sineması çok fazla olmasa da fantastik filmlere de imza atmıştır. Kitapta bahsedilmemiş ve Mondo Macabro DVD tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında Amerika’da DVD olarak piyasaya sürülen Mahakaal (1993) kısa zamanda meraklıları tarafından ilgiyle karşılandı.

Film yönetmen koltuğunda Shyam Ramsay ve Tulsi Ramsay kardeşler var. Film A Nightmare on Elm Street (1984) filminin bir ripoff’u. Bazı sahneler birebir aynı. Fakat filmin bir korku filmi olduğunu bazı sahneler unutturuyor. Komedi kıvamlı dövüş ve şarkılı danslı sahneler tipik Hint filmi havasını yansıtıyor. Fakat bu komedi ve şarkılı danslı sahneler o kadar uzun tutulmuş ki izleyici filmi seyrederken ister istemez filmden kopuyor. Bu sahnelerin oldukça fazla olması filmin süresininde iki saati bulmasına yol açıyor.

Film Anita isimli üniversiteli bir genç kızın rüyasıyla açılıyor. Boş köhne bir evde ilerleyen genç kız çok geçmeden karşısında Mahakaal’ı görür. Kısa bir boğuşmadan sonra uyanan genç kız kolundaki sızıyla irkilir. Gen kızın kolu yaralanmıştır. Daha sonra filmde genç kızın rüyalarına giren Mahakaal gerçek hayatta da genç kızımızı rahat bırakmaz.

Mahakaal, Freddy Krugger’la eldiveni ve yüzündeki yanıklar dışında çok fazla benzerlik göstermiyor. Freddy Krugger’ın aksine Mahakaal uzun siya deri bir pardesü ve siyah ağırlıklı kıyafetlerle karşımıza çıkıyor. Oyunculuk diğer Hint dram filmlerine göre oldukça kötü.

Güzel bir pazar gününde arkadaşlarınızla birlikte pizza söyleyip gülüp hoşça vakit geçirebileceğiniz ve sizlere farklı bir deneyim yaşatacak iyi”kötü” bir film Mahakaal.

mahakaal-poster

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  29 Tem 2009 14:47

  Ben Bollywood’un bu tür “kes-yapıştı-ille de boya” mantıklı filmlerini seviyorum. Geçende, şimdi adını hatırlayamadım, Matrix’li olan bir tane izlemiştim. Dilim tutuldu. O ne muhteşem efektler, oyunculuk, müzik falan derken flmi bitirmişim. Her neyse, izleye izleye müziklerine danslarına alıştığım için o kadar da tuhaf gelmiyorlar. Zaten fakir olan halkın mutluluğunu sinemada böyle sağlıyorlar. Hem müzik-dans zorunluluğunun, hem de sürelerinin uzunluğunun nedeni bu. Mahkaal ise bu filmlerin tam da bu güzel siteye yakışacak kadar iyi-kötü olanlarından. (Bu filmin yazısının kardeş bir sitede neden olduğu tartışmalar da apayrı biri iyi-kötülükte.) Bu yüzden iki kere eline sağlık Tolga…

 • kizilca
  30 Tem 2009 06:00

  Bu filmi hiç duymamışım. Geçenlerde izlediğim şarkılı türkülü Hint usulü Memento kopyası Ghajini (2008) gibi birşey olsa gerek. Ellerine sağlık Tolga. Hemen bulup izlemek lazım : )

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni