iyiköfüfilm

29
Ağu
2013

Madman (1982)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

madman80’li yılların başında slasher filmlerinin popüler lokasyonu, göl kenarındaki kamp mekanlarıydı. Bu klişenin sürekli tekrarlanması türün fanları için küçük bir sorun olsa da lokasyonu başarıyla kullanan Friday the 13th ve The Burning gibi filmler de yok değil. The Burning’de olduğu gibi Madman filminde de senaryo oldukça basit. Kamp ateşi etrafında anlatılan korkunç bir hikaye ve sonrasında yaşananlar…

Madman’de bir slasherda olması gereken tüm unsurlar mevcut. Basit bir hikaye, cinsel olarak aktif bir gençlik grubu, vahşi ölüm sahneleri… Film her ne kadar çekildiği dönemde çok popüler olamamış, Paramount ya da Warner Bros.’un desteklediği yapımlar gibi büyük sinema salonlarında değil, çoğunlukla drive-in sinemalarında gösterilmiş olsa da zamanla kulaktan kulağa yayılarak, videonun da etkisiyle birçok kişiye ulaşmış ve türünün en iyi örneklerinden birisi olarak kabul görmüştür.  

Senaristliği ve yönetmenliği Joe Giannone’ye ait Amerikan yapımı Madman’in başrollerinde Gaylen Ross ve Tony Fish yer alıyor. Gaylen Ross’u George Romero’nun 1978 yapımı filmi Dawn of the Dead’den hatırlamak mümkün. Film aynı zamanda Madman Marz ve The Legend Lives isimleriyle de biliniyor. Türün filmlerinde sıkça karşılaştığımız korkunç bir hikayenin anlatıldığı, ateşin etrafında oturan gençlerden oluşan tipik bir sahneyle açılan filmde, gençlerden Max arkadaşlarına Madman Marz’ın gerçek hikayesini anlatır. Marz, kamp alanının çok yakınında yer alan evinde yaşayan bir çiftçidir. Eşini ve iki çocuğunu bir gece, onlar uykudayken baltayla doğrar. Köylüler ise onu cezalandırmak isterler fakat Marz cesetlerle birlikte yok olmuştur. Marz’ın ormanda olduğuna ve adını kim fısıldarsa onun katili olacağına inanılır.

Madman, sinematografik açıdan şaşırtıcı derece dikkat çekici sahneler sunuyor. Ayrıca filmde oldukça ürkütücü ölüm sahneleri ve bolca gore mevcut. Oyunculuk ise düşük bütçeli çoğu filmde olduğu gibi vasat. Filmin sonu ise şaşırtıcı derecede karamsar ve bu şekliyle beklenmedik bir son sunuyor. Korku filmlerinin temel unsurlarını oluşturan atmosfer ve müziklerin ise çok başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Madman1982

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni