iyiköfüfilm

18
Eyl
2011

Macera Yolu (1974)

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Macera Yolu 1974 yapımı bir gerilim filmi. Türk sinemasının o dönemlerde çok alışık olmadığı ya da ilgi duymadığı bir tür bu. Aslında filmi detaylı bir şekilde ele aldığımızda Amerikan Slasher türünün tipik bazı özelliklerini taşıdığını görmek mümkün. Bu yüzden belki de Macera Yolu için Yeşilçam’ın ilk Slasher örneği diyebiliriz.

Yönetmenliğini Nejat Okçugil’in yaptığı Macera Yolu’nda aynı zamanda dönemin popüler isimlerinden Zeynep Değirmencioğlu yer alıyor. Ayrıca dönemin güzel kadınlarından Beyza Başar’ı ise Slasher filmlerinin klişelerinden ilk öldürülen uçarı sarışın kız rolünde izliyoruz.

Hülya (Beyza Başar) ve Ayşe (Zeynep Değirmencioğlu) iki yakın arkadaşlardır. Ayşe, İstanbul’dan Antalya’ya Hülya’nın yanına gitmiştir. Ayşe, Antalya’ya giderken ailesine bu konuda yalan söylemiş ve Hülya’nın ailesinin de onlarla birlikte olacağını söyleyerek izin almıştır. İki arkadaş ebeveynleri olmadan özgürce bir tatilin tadını çıkarmaktadırlar. Hülya, Ayşe’ye göre daha rahat ve erkeklere düşkün bir kızdır. Üstü açık arabalarıyla şehir merkezinde gezmekten sıkılan Hülya, Ayşe’ye bisiklet turuyla şehirlerarası bir yolculuk teklif eder. Ayşe ilk başlarda bunu kabul etmez fakat Hülya’nın ısrarı sonucunda teklifi kabul etmek zorunda kalır. İki kafadar bisikletleriyle eğlenceli bir yolculuğa koyulurlar. Güneşin ve denizin tadını çıkararak yollarına devam eden ikilinin keyfi kendilerine sarkıntılık eden bizim “redneck”ler yüzünden kaçar.

Filmimiz yukarıda bahsettiğim gibi Slasher tarzının bazı klişelerini barındırmakta. Sarışın seks düşkünü kurban kız, iffetli final girl, katilin son ana kadar bilinmemesi, katilin geçmişe dönük bir trajik olay yaşaması ve hikayenin şehirden uzak bir taşrada geçmesi gibi.

Filmin bulunabilen kopyası oldukça sansürlenmiş. 2000’li yıllarda TV’de ilk izlediğim dönemlerde film daha az makaslanmıştı. Şuan bulunabilen kopyası ise gereksiz makaslamalar yüzünden seyir zevkini oldukça baltalamış.

Bu arada film Zeynep Değirmencioğlu’nun neden yaşı ilerledikçe daha az filmde göründüğünün de bir cevabı sanki. Çünkü kendisinden beklenmeyecek kadar kötü bir oyunculuk sergilemiş. Ayrıca Beyza Başar’ın erkenden öldürülmesi ve kendisini daha fazla izleyememekte ayrı bir kayıp.

Yeşilçam’ın örneğine az rastladığımız gerilim türünün bir örneği olan ve unutulmaya yüz tutmuş bu film İyi “Kötü Film” sever herkes için farklı bir Yeşilçam deneyimi olacak. Ayrıca filmin 70’li yıllarda Drive-In sinemalarda gösterilen Amerikan filmlerine en yakın bulduğum Türk filmlerinden biri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • orhandikmen
  15 Eyl 2013 20:25

  film 1970 yapımı And Soon the Darkness filminden etkilenmiş ne zaman özgün bir senaryoya sahip bir film yapacağız merak ediyorum

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni