iyiköfüfilm

6
Ağu
2013

Lumaban ka, Satanas (1983)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

killing_of_satanÇıplak göğüsler, aşırı şiddet, tutarsız bir senaryo… 70’li ve 80’li yıllar Filipin istismar filmlerinin, grindhouse sinemasının gizli hazineleri arasında yer bulmasına yetmiştir. Filipinler istismar sinemasına baktığımızda, kung fu filmleri, women-in-prison filmleri, blaxploitation filmleri ve tuhaf yaratıklı korku filmlerini bolca görüyoruz. 70’li ve 80’li yıllar boyunca Marcos diktatörlüğü sırasında, bu sıkıyönetime rağmen, ülkenin küçük sinema endüstrisi birçok fantastik filme imza atmıştır.

Ülkenin egzotik yapısı, ucuz işçilik gibi faktörleri birçok film yapımcısını ve oyuncuyu ülkeye çekmeyi başarmıştır. Bu isimler arasında ünlü yönetmen Francis Ford Coppola da vardır ve Apocalypse Now (1979) filmini Filipinlerin ormanlarının derinliklerinde çekmiştir.

1983 yapımı, yönetmenliğini Efren C. Pinon’un yaptığı Lumaban ka, Satanas uluslararası arenada Killing of Satan adıyla bilinmektedir. Filipinli oyuncu Ramon Revilla’nın canlandırdığı, Burt Reynolds kılıklı Lando karakteri eski bir mahkumdur. Karısı ve kızı şeytanın adamları tarafından kaçırılır ve dünyanın altında bulunan cehenneme hapsedilir. Lando, kızını ve karısını kurtarmak için şeytanın fantastik yaratıklarına karşı bir mücadeleye girişir. Film boyunca izlediğimiz şeytanın yaratıkları oldukça ucuz, amatör fakat bir o kadar da yaratıcı. Kauçuk yılanlar, çıplak Filipinli seksi kızlar, yılan adamlar ve finalde gördüğümüz komik kostümlü şeytanla bizleri fantastik bir yolculuğa çıkarıyor. Hristiyanlık ve din teması bu garip fantastik maceranın temelini oluşturuyor.

Amerikan video film şirketi Paragon Video tarafından Amerikalı izleyiciye ulaştırılan film, bu sayede bilinirliğini diğer Filipin yapımlarına göre arttırıyor. Filmin bazı versiyonlarında birkaç küçük gore sahne de mevcut. Oyunculuklar olabildiğince campy fakat dublaj ve diyaloglar oldukça eğlenceli. Görsel efektler kadar ses efektlerinin de vasat olduğunu belirtmek gerek.

Lumaban ka, Satanas belki de yapılmış en kötü film değil ama komik Fx ekeftleri, komik kostümleri ve sürreal anları ile sanki bir korku çizgi filminin hayata geçmiş hali gibi. “so bad it’s good” ekolünün iyi örneklerinden biri olan bu filme, iyi “kötü film” takipçilerinin izleme listelerinde en üst sıralarında yer vermeleri yanlış bir karar olmaz. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

killing-of-satan2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • wherearethevelvets
  9 Ağu 2013 23:11

  Hiiii. Nefis bir film!

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni