iyiköfüfilm

8
May
2015

L’ultimo treno della notte (1975)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

ultimo_treno_della_notte_posterAldo Lado‘nun yönetmenliğini yaptığı L’ultimo treno della notte (Night Train Murders, 1975) adlı İtalyan korku filminde Flavio Bucci (Blackie), Gianfranco De Grassi (Curly), Macha Méril (Trendeki Kadın), Irene Miracle (Margaret Hoffenbach), Laura D’Angelo (Lisa Stradi), Enrico Maria Salerno (Giulio Stradi), Marina Berti (Laura Stradi) gibi oyuncular yer alıyor.

Lisa ve Margaret, Noel için Lisa’nın ailesinin yanına gitmek maksadıyla Almanya’dan İtalya’ya doğru giden bir trene binerler. Blackie ve Curly adında iki serseri de polisten kaçarken trene tesadüfen binerler.  Blackie ve Curly, Lisa ve Margaret ile karşılaştıklarında arkadaş olurlar. Lisa ve Margaret, onlara biletsiz bindikleri için yardım eder. Ama bir süre sonra onların hal ve hareketlerinden rahatsız olmaya başlarlar. Tren rötar yapınca Lisa ve Margaret trenden inip aktarmasız giden başka bir trene binerler. Ama bindikleri tren çok karanlık ve tekin olmayan bir trendir. O sırada Blackie ve Curly’nin trene kaçak olarak bindikleri anlaşılır ve bir kadın ile beraber  trenden indirilirler. Onlar da Lisa ve Margaret’ın bindikleri trene binerler. Kısa bir süre sonra kompartımanın kapısı açılır ve Blackie, Curly ve bir kadın yanlarına gelir. Etrafta kimse yoktur ve bu sefer içlerindeki psikopatlık ortaya çıkar.

L’ultimo treno della notte (1975) filmi sokaktaki mutlu Noel görüntüleriyle başlar. Sonra Noel Baba kostümlü birini görürüz. Noel Baba gizlice içki içmektedir. Blackie ve Curly gelir, Noel Baba’yı dövüp parasını alıp kaçarlar. Sonra bir kadının kürkünü keserler. İnsanlıktan nasibini almamış bu iki serseri rastgele insanlara zarar verirler. Blackie’nin trendeki kadınla tanışıp tren tuvaleti macerasından sonra ikisinin psikopatlık derecesi ortaya çıkar. Curly ise kendini ıssız trende belli eder.

L’ultimo treno della notte filmi adeta Wes Craven‘ın yönetmenliğini yaptığı The Last House on the Left (1972) filminin trende geçen versiyonudur. Giriş, gelişme, sonuç olarak ikisi de aynı mantığa sahiptir. L’ultimo treno della notte filmindeki Curly, diğer filmdeki Junior Stillo ve Weasel (Gelincik) ‘in karışımıdır. Bunun için İtalyan yapımında psikopatların sayısı dörtten üçe düşmüştür ve psikopat kadın karakter ön plana çıkarılmıştır. Wes Craven’ın filminin yeniden çevrimi gibidir ama 1972 yapımı bu film de Ingmar Bergman‘ın yönetmenliğini yaptığı Jungfrukällan (1960) filminden esinleşmiştir ve Jungfrukällan’da eski bir baladdan yola çıkarak senaryosu yazılmıştır.

L’ultimo treno della notte filminin müzikleri ve kurgusu dikkat çekiyor. Lisa ve Margaret trende korkunç olaylar yaşarken arada da Lisa’nın annesinin ve babasının Noel hazırlıkları ve ailenin eşi dostu toplayıp yemek yiyip sohbet ettikleri görüntüleri eğlenceli müzikler eşliğinde görüyoruz.

L’ultimo treno della notte filmi Türkiye’de 1976 yılında Trende Tecavüz adıyla vizyona girmiştir. Afişinde de ilginç bir tavsiye vardır. “Anneler, babalar, genç kızlar bu filmi mutlaka görünüz.” Bu filmin ailecek izlenecek bir film olmadığını da not düşelim. Eğer öyle olsaydı herhalde ilk istismar aile filmi olurdu. Sanırım “kızlarınıza mukayyet olun, etraf kötü.” mantığıyla ailelerin izleyip ders çıkaracakları düşünülerek afişe yazılmış.

Müge İbrikçi

ultimo_treno_della_notte_flavio_bucci_aldo_lado

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni