iyiköfüfilm

8
Oca
2013

Lucifer Rising (1972)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Lucifer Rising yönetmenliğini Kenneth Anger’ın yaptığı bir kısa film. Film 1972 yılında tamamlanmasına rağmen dağıtımı ise ancak 1980 yılında yapılabilmiş. Yönetmen Anger 1966 yılında filmin müziklerini yapmak ve filmde oynaması üzerine Bobby Beausoleil ile anlaşıyor. Fakat 1967 yılında Anger, filminin çalındığını duyuruyor. Çalanın da Bobby Beausoleil olduğu, filmin müzikleri için anlaştığı parayı az bulduğu için filmin kopyalarını çaldığı ortaya çıkıyor. Bunun üzerine 2 yıl sonra Kenneth Anger filmi tekrar çekiyor. Ayrıca ilk filmin elde kalan bazı sahnelerini de Invocation of My Demon Brother isimli kısa filminde kullanıyor.

Bobby Beausoleil, Charles Manson’un kurduğu “aile”nin müritlerinden biri. Hatta filmin kopyasını Charles Manson’a verdiği söyleniyor. Tam bu sırada Manson’un yönlendirmesiyle bir cinayet işliyor ve hapse giriyor.

Filmde İngiliz şarkıcı Marianne Faithfull yer alıyor. Ayrıca Mick Jagger’ın kardeşi Chris Jagger, Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page de filmde yer alan diğer isimler. Bobby Beausoleil ise hapishanedeyken filmin müziklerini yazıp besteliyor.

Filmle ilgili bir ayrıntı ise Thelema felsefesini ya da öğretisini ortaya atan Aleister Crowley’in filmin bir bölümünde görülmesi. Yönetmen Kenneth Anger’ın bir Thelemit olmasının bunda büyük bir payı var tabii.

Lucifer Rising, Kenneth Anger’in tüm filmleri içinde belki de en iddialısı. Eşsiz ve büyüleyici bir sonuç ortaya çıkarken farklı mitolojilerden gelen unsurları, karmaşık sembol ve alegorileri bir arada çok başarılı bir şekilde kullanmış yönetmen. Sahip olduğu gizemli ve büyüleyici hava filmi kesinlikle zamansız ve unutulmaz yapıyor. Ayrıca inananı olduğu Thelema felsefesinden de unsurlar var filmde.

Bir kısa filmden daha fazlası Lucifer Rising, hatta bazıları için bir sanat eseri belki de. Aslında her ikisinin de mükemmel bir örneği. Filmi izlemeyenler için anlatılanlar belki merak uyandırdı belki de çok havada kaldı. Ama eğer izlemediyseniz bu filmi ışıkları söndürün, sesi açın ve filmi izlemeye başlayın. Her ne kadar sadece yarım saat kadar sürse de dikkatinizin başka bir yöne kayması mümkün olamayacak. Daha uzun olsa daha iyi olurdu demeyeceksiniz. Kalp atışlarınızın sesi film boyunca size eşlik edecek.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Lucifer Rising from raphael leray on Vimeo.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder



  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni